Jak wybrać firmę remontową?

Wielu z was zaczynając remont zastanawia się, jak wybrać porządną ekipę, skąd mieć pewność, że są to profesjonaliści i jak nie zostać oszukanym? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Jak wybrać firmę remontową?

Ekipa z polecenia

najlepszą metodą zdobycia kontaktu do przyszłego zleceniobiorcy jest polecenie przez kogoś dobrze nam znajomego. Atutem jest obejrzenie jego pracy z bliska. Jeśli masz numer od kogoś, kogo znasz mniej, poproś wykonawcę o zdjęcia jego realizacji, może adres strony www gdzie jest zrobione portfolio. Fachowiec, który nie wstydzi się swoich dzieł, na pewno chętnie przedstawi dokumentację fotograficzną. Może nawet poda namiary na osoby, u których pracował, z którymi można porozmawiać o nim.

Rozsądne ceny

Zawsze warto porównać kilka ofert. Fachowiec, który proponuje ceny niższe nawet o połowę od standardowych, najwyraźniej albo wchodzi dopiero na rynek usług i nie ma doświadczenia, albo kusi niską ceną, by później doliczyć klientowi w czymś innym. Niska cena wynika też często z prowadzenia działalności bez rejestracji czyli bez opłacania składek ZUS czy płacenia podatku dochodowego. Ogólnie jest prawnie dopuszczalna opcja działalności nierejestrowanej ale po pierwsze do pewnego pułapu finansowego, a po drugie bez zatrudniania pracowników. Pamiętaj, że osoby nie prowadzącej działalności nie uzyskasz rachunku za wykonaną usługę i możesz mieć problem z gwarancją. Ważne jest, by określić cenę za konkretne etapy prac i oczywiście – w jakim czasie całość wykonawca wykona.

Wszechstronność

jeśli fachowiec specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, to znaczy, że jest w niej dobry. Wszechstronność nie do końca jest dobra. Przykładowo: zatrudnienie hydraulika, który bierze się za kładzenie płytek, malowanie, wyburzanie, dekarstwo i wszystkie inne dziedziny budowlane, może i jest tańsze i szybsze, ale czy na pewno bezpieczne?

Plumber Repairing Power Source

Umowa

trzeba pamiętać, że nawet umowa spisana odręcznie na kartce papieru w dwóch egzemplarzach jest podstawą do reklamacji. Bez potwierdzeń niestety nie można dowieść, że w ogóle taka osoba wykonała u ciebie daną usługę. Tak samo jest z potwierdzeniem zaliczki, ułatwia późniejsze rozliczanie i zabezpieczy nas przed oszustwem. W umowie powinny być określone; zakres prac, wartość wynagrodzenia, przybliżony czas wykonania zlecenia, obowiązek zapewnienia materiałów (my czy ekipa), wartość zaliczki oraz oczywiście dane personalne obu stron. Przydatna jest dokumentacja fotograficzna.

Gwarancja

jeśli wykonawca daje nam gwarancję, to znak, że nie obawia się o swoje „dzieło”. Oczywiście są rzeczy, na które gwarancji nie da się wystawić, na przykład na kolor ścian czy uszkodzenia mechaniczne. Ustal z ekipą warunki gwarancji, żeby nie było niespodzianek.

Crop anonymous electrician installing sockets and switches in room with gray walls in daytime

Narzędzia

Nasz fachowiec prosi nas o pożyczenie wiertarki albo młotka… cóż, więcej chyba nie trzeba pisać. Trzeba jednak ustalić na wstępie, czy narzędzia, które używa się jednorazowo np. wałki, kuwety, folie ochronne, taśmy oraz pędzle (do kupienia tutaj) , będą zmartwieniem malarza czy inwestor ma je zakupić – a nie ma wtym nic złego, ponieważ będą one użyte tylko w twojej sprawie więc fachowiec nie zabierze ich ze sobą na następne zlecenie.

Zapłata

bądźmy i my rzetelni! Wypłacajmy ekipom remontowym należne wynagrodzenie za ich pracę. Jeśli nie mamy zabezpieczonych funduszy na remont, albo go nie zaczynajmy, albo zabierzmy się za niego sami. Oczywiście w naszym sklepie i w tej witrynie uzyskacie Państwo wszelkie potrzebne materiały oraz porady.

Ważna rzecz to dobra komunikacja!

Masz wątpliwości? – jeśli nie dogadujesz się z ekipą, nie podoba ci się ich praca, po prostu rozlicz się z nimi za wykonaną już usługę i znajdź innych wykonawców. Unikanie płacenia skutkuje nawet długimi procesami sądowymi, a tego chyba każdy woli uniknąć.

Bądź szczery – chcesz coś zmienić w trakcie remontu, coś wymaga poprawki, to powiedz o tym od razu wykonawcy. Pamiętaj też, że każda dodatkowa „robota” skutkuje dopłatą więc zanim prace się rozpoczną, przemyśl wszystko dobrze z Panem Fachowcem 

Porównaj ceny – jeśli masz wątpliwości, czy towar zakupiony przez fachowca jest np. za drogi lub zamówił go stanowczo za dużo/mało, porównaj ceny z innym sklepem. W dobie internetu nietrudno sprawdzić czy płyta kartonowo-gipsowa to koszt rzędu 10 czy 50 PLN.

Remont to wyzwanie logistyczne i finansowe. Zobacz jak możesz zmniejszyć koszty: Jak zaoszczędzić na remoncie?

Podobne wpisy