Który grunt jest najlepszy?

Grunt to grunt!. A który grunt jest najlepszy?

Na rynku jest ich wiele i nie zawsze wiesz, czym się różnią. A różnią się stopniem skoncentrowania, składem chemicznym, konsystencją, zastosowaniem i przede wszystkim ceną. Gdzie i kiedy ich użyć? Który jest najlepszy? Niełatwo na to pytanie odpowiedzieć ale postaramy się pomóc ci w wyborze!

Rolą gruntu jest zmniejszenie lub wyrównanie chłonności podłoża: ściany, sufitu czy podłogi, wzmocnienie go oraz stworzenie powłoki o zwiększonej (lub zmniejszonej) przyczepności, zależnie od tego, jaki grunt stosujemy.

Atlas Uni-grunt

Jeden z najpopularniejszych produktów w Polsce. Można stosować go bezpośrednio lub po rozcieńczeniu w stopniu 1:1 z wodą (w przypadku podłoży mało chłonnych). Dostępne opakowania 1, 5 lub 10L, konsystencja płynna (zwana „mleczkiem”). Uwaga – tak zwane „przegruntowanie” powierzchni w wyniku aplikacji zbyt dużej ilości gruntu powoduje, iż powłoka staje się jakby szklista, farba po niej spływa i nie trzyma się ścian.

Producent wymienia szereg powierzchni, gdzie można go stosować: tynki mineralne, stary beton, płyty k/g, płyty drewnopodobne, cegła, gazobeton.

Szczególnie polecany pod powłoki takie jak: kleje do glazury, farby, gładzie, kleje do tapet, tynki dekoracyjne i hydroizolacje.

* odpowiedniki: Ceresit Ct-7, Cekol DL-50, Bemgrunt (koncentrat)

Atlas Gruntoplast

Konsystencja farby z piaskiem kwarcowym, dostępny w wiaderkach 5kg (lub w większych w przypadku innych producenów). Gruntoplast ma za zadanie zwiększyć przyczepność podłoża, pozwalając na dobre mocowanie warstwy wierzchniej. Jednocześnie zmniejsza chłonność i wzmacnia podłoże.

Stosować go można na: beton, płyty k/g, płyty OSB, stare płytki ceramiczne (w systemie płytka-na-płytkę), a także na blachę, stare powłoki bitumiczne, lastriko i płyty drewnopodobne.

Szczególnie polecany pod: kleje do glazury, gładzie i hydroizolacje.

* odpowiednik: Atlas Cerplast, Ceresit CC-81, Cekol GS-83, Knauf Betokontakt

 Cekol DL-80

Opakowania 1, 5 lub 10L, płynny jak Atlas Uni-grunt, głęboko-penetrujący a więc stosowany do trudnych podłoży, takich jak: gazobeton i stary beton, wylewki betonowe, płyty drewnopodobne. DL-80 ma za zadanie związać podłoże i zminimalizować chłonność.

Używa się go szczególnie pod hydroizolacje,kleje do glazury oraz kolejne warstwy wylewek.

UWAGA: grunt głęboko-penetrujący nie wystarczy jako warstwa zabezpieczająca np.podłogę betonową.

* odpowiednik: Ceresit CT-17

Grunt zwykły…

…to tani (kosztujący 10-20 zł za 5L) grunt o właściwościach podobnych do Uni-gruntu, tyle, że jest mniej stężony. Gotowy do użycia szczególnie pod farby i gipsy. Często stosowany tez na wylewki betonowe w celu zmniejszenia pylenia, pod wykładziny, panele itp. Jego jakość najczęściej idzie w parze z ceną więc nie stosuje się go na trudne podłoża.

Atlas gruntoplast
Atlas Gruntoplast – grunt w formie farby z piaskiem kwarcowym

Śnieżka emulsja gruntująca

Produkt w formie farby. Ma za zadanie nie tylko zmniejszyć chłonność podłoża, ale przede wszystkim wyrównać jego kolor. Idealne rozwiązanie do malowania płyt KG, gdzie występuje różnica koloru między szarym papierem a białą gładzią na łączeniach. Po użyciu tego gruntu czasem wystarczy jedna warstwa dobrej, białej farby emulsyjnej.

Dodatkowo dzięki dużej gęstości, jest to produkt idealny do blokowania mocnych kolorów (ten, kto nakładał białą farbę na śliwkowy lub ostry pomarańcz, ten wie :p )

Dostępne opakowania: 3,  5 lub 10L

  • odpowiednik: Dekoral Grunt L Lateksowy

Czego NIE WOLNO robić:

– Nie dolewaj gruntu do farby! W ten sposób po prostu ją rozcieńczasz a nie zwiększasz jej wytrzymałość…

– Nie rozcieńczaj mas typu gruntoplast czy cerplast. Zawarty w niej piasek kwarcowy się rozłoży na powierzchni równomiernie zostawiając gołe „placki”

– Nie koloruj gruntów pigmentami, bardzo ciężko będzie zamalować (nawet farbą lateksową) zacieki, nałożone warstwy itp. ALE cerplast czy gruntoplast mozna barwić.

– Nie mieszaj gruntu ze środkami grzybobójczymi i pleśniobójczymi, jeśli nie są do tego przeznaczone. Należy stosować je osobno, aby działały.

– jeśli przegruntujesz ścianę, ratunkiem jest przetarcie jej papierem ściernym o dość drobnej granulacji (150-220). Przed malowaniem koniecznie odpyl ścianę i przetrzyj wilgotną ściereczką.

Uwaga! Artykuł nie jest w żaden sposób sponsorowany czy wspierany przez wymienionych wyżej producentów. Opisujemy właściwości produktów w połączeniu z naszymi własnymi doświadczeniami.

Jeśli już jesteś na etapie malowania i coś się dzieje nie tak z farbą, zobacz co może być przyczyną:

Dlaczego farba nie kryje?

Podobne wpisy