Czym uszczelnić dach?

Dach wymaga konserwacji i pac naprawczych, bez względu na to, czym jest pokryty. Dostępnych jest wiele produktów do samodzielnych napraw i konserwacji.

Czym uszczelnić dach?

W poniższym artykule przedstawimy wam sprawdzone rozwiązania.

Jak uszczelnić dach kryty papą?

Aby zakonserwować powierzchnię dachu pokrytego papą lub gontem papowym, należy zastosować produkt bitumiczny, najlepiej aby nie wymagał on podgrzewania, tak jak tradycyjna smoła, którą coraz rzadziej się stosuje (i coraz ciężej kupić).

Są to masy bitumiczno-żywiczne, rozpuszczalnikowe lub wodnorozcieńczalne, stosowane „na zimno”,  więc bez podgrzewania, najczęściej w kolorze czarnym. Cechą charakterystyczną powłok stosowanych na zimno jest wygoda, szybki czas pracy oraz wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Masy uzupełniają mikropęknięcia i zapobiegają nasiąkaniu papy.

Ważne jest, by przed posmarowaniem dachu, zabezpieczyć wszelkie pęknięcia i ubytki. Do uzupełnień należy stosować masę gęstą na tyle, by się nie rozlewała, najlepiej zbrojoną włóknami, dla zwiększenia elastyczności. Oto instrukcja, jak to zrobić:

* pęcherze nacina się w krzyż, odparowuje wodę i zakleja gęstą zbrojoną masą szpachlową Megabitum, by trwale przylegała do podłoża

* przy obróbkach blacharskich należy sprawdzić, czy papa odpowiednio przylega. Jeśli nie, podkleja się ją przy pomocy kleju dekarskiego (w kartuszu) lub lepiku na zimno.

* również wszelkie pęknięcia, ubytki i łączenia, gdzie istnieje możliwość przedostawania się wody, należy zastosować masę szpachlową.

Gdy zabezpieczy się wszystkie ubytki, masę powłokową rozprowadza się przy pomocy szczotki dekarskiej. Izohan B oraz Megabitum B mają szczególną zaletę: są rozpuszczalnikowymi masami, więc nawet gdyby zaraz po konserwacji dachu zastanie nas deszcz, nie ma obawy, że produkt rozpuści się lub spłynie. Dzieje się tak jak w przypadku mas wodnorozcieńczalnych, które również są dobrymi środkami konserwującymi, ale ich czas schnięcia wynosi około 4 godzin w temperaturze 20 st C. Producent zaleca, by nie używać produktów do dachów w temperaturze poniżej 5 st C.

Produktem polecanym do uszczelnień i podklejeń jest Megabitum. Jest to czarna, gęsta masa zbrojona włóknami, na bazie rozcieńczalników. Jest to produkt stosowany zarówno przez zawodowych dekarzy jak i przez amatorów uszczelniających własne dachy.

Fantyastycznym rozwiązaniem jest masa uszczelniająca w sprayu!

Produkt marki Saxbo to wyjątkowy sposób na szybkie, czyste i dokładne uszczelnienie powierzchni. Nadaje się zarówno do uszczelnień papy, blach jak i betonu czy rynien. Może być aplikowany na wilgotne podłoża więc to must have w każdym domu.

Dla zmniejszenia efektu nagrzewania powłoki dachowej zastosuj produkt w zawartością aluminium

Jest to zawiesina będąca połączeniem masy bitumicznej, rozpuszczalników oraz cząstek aluminium. Stosować ją można zarówno na papy czy blachy, jak i na powłoki zakonserwowane wcześniej dysperbitem. Zawarte w masie cząstki aluminium odbijają światło słoneczne, dzięki czemu dach nie nagrzewa się, jak w przypadku czarnej lub szarej papy. Poza tym środek ten ma również umiarkowane właściwości uszczelniające. Produkt szczególnie polecany do stalowych hal, kontenerów, kurników itp.

Jak uszczelnić betonowy dach?

Nie zawsze trzeba użyć w tym celu papy termozgrzewalnej. Najlepszym rozwiązaniem na szczelny i ciepły dach jest styropapa oraz dobrej jakości papa termozgrzewalna. Jest to technologia stosunkowo droga, ale opłacalna – szczególnie patrząc pod kątem oszczędzania na kosztach ogrzewania.

Czasami jednak dach nie wymaga dodatkowego ocieplenia, a jedynie uszczelnienia. Możesz skutecznie uszczelnić stropodach za pomocą środków takich jak Izobud B czy Dysperbit. Jak to zrobić?

* oczyść dach z pyłu, liści i innych zanieczyszczeń

* ubytki w betonie uzupełnij klejem elastycznym (klej kalsy S1 – Atlas Plus, Ceresit CM-17) lub zaprawą wyrównującą.

* w miarę możliwości powierzchnię wyrównaj tak, by nie powstały niecki i kałuże podczas opadów. Połać musi mieć spadek w kierunku rynny

* za pomocą masy szpachlowej uszczelnij wszystkie łączenia obróbek blacharskich, jeśli to niezbędne – wymień je na nowe (możesz je zamówić na www.mrooky.pl)

* jako grunt użyj specjalnego produktu (SBS Szybki Grunt lub Izohan enetrator)

* odczekaj najlepiej 72 godziny, aby rozpuszczalnik całkowicie odparował z powłoki

* użyj masy powłokowej, tworzącej trwałą, bezspoinową warstwę izolacyjną

* odczekaj kolejne 72 godziny

* użyj Izobud R – masy odbijającej promiemie słoneczne i dodatkowo uszczelniającej

Szczelna powłoka, która powstanie będzie służyć przez kilka lat. Warto jednak zainwestować w styropapę oraz porządne obróbki, by dach nie wymagał poprawek nie przez kilka, a kilkadziesiat lat.

A co, jeśli mam nową papę ale odpada z niej posypka?

Często po położeniu papy, przez wiele miesięcy znajdujemy w rynnach sporą ilość posypki. Spokojnie, jest to naturalny proces, gdyż posypka jest „wbijana” w warstwę lepiku i po prostu część z niej schodzi w pierwszych latach użytkowania. Producenci podają, że nawet do 30% posypki może spaść w pierwszym roku, co nie wpływa na jej jakość.

Konserwację pokrycia papowego możemy wykonać samodzielnie, zachowując środki ostrożności i przestrzegając przepisów BHP. Jeśli masz lęk wysokości lub jesteś wrażliwy na intensywne zapachy (lub rozpuszczalniki), zatrudnij do tego fachowca.

Radzimy prace dekarskie wykonywać w ciepłe, suche dni, najlepiej w godzinach porannych, zanim dach się nagrzeje. Noś nakrycie głowy i koszulkę z rękawkiem, jeśli chcesz uniknąć poparzeń słonecznych.

Podobne wpisy