Najczęstsze błędy podczas remontu.

Remont prędzej czy później dosięga każdego z nas. Wiadomo, że jest to proces kosztowny, czasochłonny i pracochłonny ale dający jednocześnie satysfakcję. Poza tym każdy potrzebuje czasem odmiany w otoczeniu, w którym przebywa.

Niestety często pojawiają się błędy, które skutecznie zniechęcają. Zobacz, jakie błędy są najczęściej popełniane i nie powtarzaj ich, aby remont przebiegał sprawnie i przyjemnie.

Brak pomysłu i dokładnego planu.

Nic tak nie denerwuje wykonawcy, jak zmiany w trakcie remontu (nie ważne, czy to fachowiec, znajomy czy mąż). Zanim zabierzesz się za pracę, rozplanuj dokładnie co chcesz zrobić i jaki osiągnąć efekt. Narysuj na kartce prosty plan, rozpisz w punktach co masz zrobić i podziel wszystko na etapy. Unikniesz w ten sposób niespodzianek.

Źle zrobiony kosztorys

Poproś o wycenę materiałów w swoim ulubionym sklepie budowlanym lub fachowca, który będzie wykonywał u ciebie pracę. Sprawdź zużycie produktów pamiętając, że podawane jest zwykle średnia wydajność. Warto wziąć worek zaprawy czy wiadro farby na zapas, pod warunkiem, że sklep przyjmie nadwyżkę bez problemów. Jeśli masz konkretny budżet przeznaczony na remont, musisz pamiętać, żeby zostawić sobie dodatkowe 10-15% „awaryjnie” jeśli zabraknie czegoś lub wyjdą niespodziewane sytuacje. Oprócz materiałów wlicz w kosztorys narzędzia, foilie ochronne i inne rzeczy, o których się nie zawsze pamięta. Przygotuj się też na poboczne koszty, takie jak wywóz odpadów, opłaty za dostawę materiałów, dodatkowe zużycie prądu.

Remont potrafi przyprawić o ból głowy
Remont potrafi przyprawić o ból głowy

Brak przygotowania i wiedzy

Kolejnym błędem jest przecenianie swoich możliwości. Jeśli stwierdzasz, że sam / sama położysz gładź czy płytki, najpierw zasięgnij wiedzy. Obecnie dostępnych jest dużo poradników na YT czy w innych socjal mediach. Poczytaj też opisy na opakowaniach produktów, idź do swojego zaufanego sklepu i porozmawiaj ze sprzedawcą, co by ci polecił. Najgorsze, co możesz zrobić, to czytać etykietę dopiero, jak coś nie wyjdzie. A wierzcie mi, ze to jest bardzo częsta sytuacja.

Źle dobrane narzędzia

Jak już zaopatrzysz się z materiały, sprawdź jakie potrzebne są do nich narzędzia. Fachowiec powinien mieć swoje narzędzia, oprócz wałków i folii ochronnej (czyli tego, co się zużywa podczas pracy). Jeśli robisz remont samodzielnie, nie musisz wybierać profesjonalnego sprzętu z najwyższej półki. Szczególnie, jeśli następne remonty planujesz za kilka lat. Wejdź na www.skelp-blachbud.pl i zobacz jakie mamy fajne i niedrogie narzędzia w ofercie.

Oszczędzanie na produktach

Jest takie przysłowie „pazerny traci dwa razy”. Często to, co najtańsze, nie jest wcale dobre. W końcu producenci musieli na czymś zaoszczędzić, żeby zbić cenę. Szczególnie tyczy się to farb – te tanie często nie kryją, są wodniste i trzeba nałożyć 3-4 warstwy, by był efekt. Najtańsze zaprawy klejowe mają słabe właściwości, czyli mniejszą trwałość. Zwróć też uwagę na wagę zapraw – często w sklepach „normalnych” worek waży 25kg, zaś w sklepach sieciowych 22,5kg. Kupując glazurę czy panele upewnij się, czy są to produkty z odpowiednimi certyfikatami.

Jeśli dojdziesz do wniosku, że samodzielne wykonanie remontu cię przerasta, zleć pracę fachowcom. Jak wybrać firmę remontową, by nie zostać oszukanym? Przeczytaj o tym tutaj.

Od autora: Błędy popełniane podczas remontu są często powielane, dlatego właśnie powstał ten artykuł. Przez prawie 20 lat doradzam naszym klientom, jakich powinni użyć materiałów, czego powinni unikać i na co zwrócić szczególną uwagę. Poradnik na naszej stronie oparty jest o najczęściej zadawane pytania. Jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na nurtujące cię pytania, napisz do nas

przez nasz facebook. Chętnie pomożemy!

Similar Posts