Kostka brukowa – jaki użyć impregnat?

Kostka brukowa – czy i czym impregnować?

Kostka brukowa jest chyba najbardziej popularnym sposobem na utwardzenie i dekorację podjazdów, chodników, tarasów czy podwórek. Wykonana z twardego betonu, występuje w różnych kształtach, wymiarach i kolorach, przez co przekrój cen za metr kwadratowy jest ogromny (od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych).

Czy powinno się impregnować kostkę?

 

Kostka i obrzeża, jak każdy produkt wykonany z betonu czy innego mineralnego materiału, ma porowatą powierzchnię, w którą łatwo wchłaniają się oleje, brud itp. Plamy można usuwać za pomocą myjki ciśnieniowej lub specjalnych preparatów. Jeśli jednak chcemy cieszyć się nowym wyglądem kostki przez długi czas, warto ją odpowiednio zaimpregnować.

Impregnat nie tylko zabezpieczy powierzchnie przed wnikaniem plam, ale również podkreśli delikatnie kolor (szczególnie w przypadku kostki barwionej).

Kiedy impregnować kostkę?

 

Najbezpieczniej jest odczekać jakiś czas od położenia (kilka miesięcy lub po zimie) ponieważ kostka wykonana jest z mieszanki betonu i różnych minerałów, mogą wystąpić naturalne wapienne wykwity. Zaimpregnowanie kostki betonowej tuż po położeniu może zablokować naturalny proces zanikania wykwitu.

Materiały z „posypką” są szczególnie podatne na zabrudzenia, warto pomyśleć więc o ich impregnacji tuż po wyłożeniu. Jeśli już dostanie się między kamyczki brud, będzie ciężko się go pozbyć.

Impregnować można tylko suchą i odpyloną kostkę. Jeśli zawarta w niej wilgoć będzie zablokowana przez powłokę impregnatu, może dojść do uszkodzenia.

Jakich użyć środków?

 

Izohan Strażnik Bruku

Produkt na bazie żywic syntetycznych i rozpuszczalników. Tworzy trwałą powłokę, podkreśla kolor, zwiększa odporność na plamy oraz na warunki atmosferyczne.

Dostępny w wersji połysk oraz półmat.

Cechą charakterystyczna dla Strażnika Bruku jest widoczna powłoka, przypominająca lakier.

Dostępne opakowania: 5L (wystarcza na około 25m2)

 

 

Reno-Kostka

Preparat na bazie żywic silanowo-siloksanowych, nie tylko podkreśla kolor, zabezpiecza powierzchnię przed wnikaniem oleju czy wody, ale również opóźnia rozrost mchów i glonów.

Tworzy lekką powłokę, wchłaniając się jednocześnie w strukturę betonu. Od Strażnika Bruku różni się przede wszystkim powłoką: jest bardziej naturalna a nie przypomina „lakierowanej” powierzchni.

Dostępne opakowania: 1L oraz 5L

Wydajność: około 4m2 z 1L

 

Reno-Klinkier

A to produkt o troszkę innym zastosowaniu, bo głównie do klinkieru i posadzek betonowych. Zdarzyło nam się jednak impregnować nim galanterię betonową i efekt był zadowalający.

Jest to produkt na bazie olejów, służy również do impregnacji płytek nieszkliwionych przed fugowaniem czy do cegły licówki. Pozostawia lekką powłokę, zmienia kolor podłoża o ton.

Dostępne opakowania: 1L i 5L

 

kostka brukowa impregnowana
Kostka brukowa impregnowana
Co potem?

 

Jeśli masz już kostkę zaimpregnowaną, musisz pamiętać, by zimą nie używać środków odladzających na bazie chloru. Te zaś na bazie soli używaj z rozwagą i zaleceniami producenta. Unikniesz w ten sposób zbyt szybkiej utylizacji powłoki ochronnej.

Większość producentów zaleca co rok naniesienia nowej warstwy impregnatu w ramach poprawki. Na szczęście nanosisz wtedy już tyko cienką warstwę dla podkreślenia kolorytu i dodatkowego zabezpieczenia.