Klasyczna cegła ozdobą wnętrza

Cegła pełna,  jeden z najstarszych i najtrwalszych materiałów budowlanych w historii architektury, obecnie przeżywa prawdziwy renesans.

Jeszcze kilkanaście lat temu, połacie cegły były zasłaniane tynkami cementowymi, elewacje docieplane styropianem.
Cegła pełna jest nie tylko trwała, ale przede wszystkim stała się elementem dekoracji, zarówno w stylowych jak
i nowoczesnych wnętrzach.

 

W połączeniu z drewnem czy szkłem, może stworzyć niepowtarzalny efekt.
Oto kilka porad, dzięki którym Twoja ceglana konstrukcja będzie elegancka i trwała.
Odkuwanie starego tynku

Budynki stare, których ściany nośne i działowe wykonane są z pełnej cegły, pokryte są najczęściej tynkiem cementowo-wapiennym. Nie każdy tynk udaje się usunąć z łatwością, ale najczęściej wystarczy małe dłuto, młotek i… dużo czasu. Powłokę najeży odkuwać delikatnie kawałek po kawałku, uważając, by nie uszkodzić zbyt głęboko ceramiki.

Gdy powłoka tynkowa będzie usunięta, powierzchnię cegły należy zeszlifować. W tym celu najlepiej użyć jakiegoś urządzenia mechanicznego: wiertarki z przystawką ścierną lub szlifierki kątowej. Papier ścierny zużyje się bardzo szybko, lepiej użyć ściernicy przeznaczonej typowo do kamienia i ceramiki.

Po skuwaniu i szlifowaniu jest masa sprzątania. Warto jest zakupić lub pożyczyć odkurzacz przemysłowy, bo taki zwykły, domowy, może szybko zakończyć swój żywot.

Piaskowanie

Świetną i na pewno szybką metodą „odkrycia” starej cegły jest piaskowanie. Niestety jest to metoda droga i zajmują się nią najczęściej firmy, posiadające profesjonalny sprzęt. W starych fabrykach adaptowanych na nowoczesne lofty stosuje się właśnie taką technikę, ograniczając przy okazji możliwość uszkodzenia czy odłamania cegły.

Ściana działowa z pełnej cegły impregnowanej lakierem.
Ściana działowa z pełnej cegły impregnowanej lakierem. RJ Hotel Pabianice
Renowacja

Elementy architektury wykonane z cegły wymagają z czasem odświeżenia. Czasem potrzeba tak radykalnych metod, jak w przypadku odkuwanego tynku: mechanicznego szlifowania. Jeśli zaś powłoka jest w miarę dobrym stanie, wystarczy delikatne przeszlifowanie papierem ściernym (gramatura 120-180). Można też użyć szczotki drucianej, należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki cegły są bardziej miękkie, a co za tym idzie, podatne na wyżłobienia. Warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu.

Fugi

Fugi można potraktować na dwa sposoby. Jeśli chcesz, żeby była głębsza, niż lico cegły, należy ją wytrzeć, albo poprzez szlifowanie papierem zawiniętym na cienkiej listewce, albo za pomocą precyzyjnej mikroszlifierki. Jeśli ściana ma być możliwie jak najbardziej gładka, starą fugę przykrywa się nową warstwą, najlepiej specjalnej fugi szerokiej, która ma dość grube ziarno i doskonale imituje zaprawę murarską.

Cegła we wnętrzu - styl loft
Cegła we wnętrzu – styl loft. Zdjęcie z prywatnych zbiorów.
Konserwacja

 

Odrestaurowaną powierzchnię należy zabezpieczyć przed zabrudzeniami, pyleniem i naturalną erozją. Na rynku jest wiele produktów do tego się nadających, każdy z nich ma trochę inne właściwości.

Najlepszym, moim zdaniem, środkiem do konserwacji cegły jest Izoahn Strażnik Bruku. Preparat na bazie rozpuszczalników, przypominający lakier, ale głęboko wnikający w powłokę mineralną (nadaje się do kostki brukowej, betonu, łupanki itp.). Jest to środek trwały, odporny na ścieranie, nadający połysk malowanej powierzchni. Koszt to około 130-145 zł za opakowanie 5L wystarczające na około 25m2. Ten produkt polecam również do elementów znajdujących się na zewnątrz.

Preparaty wodorozcieńczalne na bazie żywic działają podobnie, lecz dają bardziej naturalny, matowy efekt wykończenia. Są stosunkowo tanie ( około 35-50zł za opakowanie 5L). Wadą jest mniej trwały efekt, wymagający odświeżania co kilka miesięcy.

Dość ciekawy efekt daje pomalowanie cegły farbą akrylową lub lateksową. Kolor biały kojarzy się ze starodawną techniką białkowania ścian wapnem, czerwień lub mahoń nadają cegle klasycznego wyglądu, jak w starej fabryce, zaś kolory nienaturalne dla tego budulca – czerń, zieleń itd. nadadzą wnętrzu surrealistycznego charakteru.

Ceglana ściana jako dekoracja wnętrza - restauracja Fiore
Ceglana ściana jako dekoracja wnętrza – restauracja Fiore Pabianice
Gdzie wykorzystać cegłę?

Wewnątrz: ścianki działowe, filary i podpory, obramowania okien i drzwi, podstawy blatów, półki, wnęki, stopnie itd. Na zewnątrz również można użyć cegły nie tylko jako budulca konstrukcyjnego. Cegła świetnie wygląda w połączeniu z drewnem czy białym tynkiem, a w towarzystwie roślinności nabiera jeszcze wspanialszego wyrazu.

Znajdź BLACHBUD na Facebook, kliknij „Lubię to!” i dowiedz się więcej o majsterkowaniu i remontach.

 

 

          

 

M.J.