Jakich wałków malarskich używać?

Warunkiem udanego malowania jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. 

Do farb LATEKSOWYCH – gęstych, używamy wałek z krótkim włosiem (do 4mm), dzięki czemu na ścianie nie powstanie „efekt deszczyku” czyli gęste zacieki ciągnące się za długim włosiem. Najlepiej, by był to wałek z twardą podstawą, lub pokryty flockiem (miękki welur). Polecamy: Mohair, Hardstar, Microstar (ten wałek jest szczególnie polecany dla farb satynowych, ponieważ zostawia grubą warstwę i jest bardzo miękki, nie tworzy struktury). Pamiętaj, że farba lateksowa osiąga deklarowaną odporność na szorowanie dopiero po około 30 dniach od nałożenia.

Dekoral Gold Microstar 25cm

Do farb emulsyjnych  AKRYLOWYCH – wałki syntetyczne, ze średnim włosiem ale cienkim, by struktura była gładka. Polecamy wałki typu Perlon, Polyacrylit, Elitakolor, Polyamide. Ponieważ farby akrylowe kryją słabiej niż lateksowe, ważne jest by pozostawić grubszą warstwę. Pamiętaj – akryl musi dobrze wyschnąć, by zobaczyć efekty (często klienci się dziwią, że farba zmienia kolor, gdy schnie, ale jest to normalne). Jeśli chcesz malować płyty kartonowo-gipsowe, kliknij TU

Dekoral Gold Polyamide 25cm

Hardy Gepardacryl 25cm

Do EMALII akrylowych (wodnych) – wałki gąbkowe, gąbka pokryta flockiem, welurowe i właściwie większość wkładów z krótkim włosiem. Takich samych narzędzi można użyć w przypadku malowania lakierobejcą żelową oraz wodnorozcieńczalną „2w1”. W przypadku pędzli powinien być to taki z miękkim włosiem, by nie zostawiać struktury na malowanej powierzchni.

Wałek Flock 5cm

Do EMALII rozpuszczalnikowych – stosujemy wałki syntetyczne włókniste, Perlon, Welur (malowanie kierunkowe), Poliacrylit, Nylon. Odradzam gąbkę! Tak samo w przypadku lakierobejcy oraz impregnatów rozpuszczalnikowych (Drewnochron, lakierobejca EXTRA, Vidaron Extra, Sadolin Classic). Gąbka rozpuści się pod wpływem agresywnego rozpuszczalnika i na malowanej powierzchni mogą zostać stopione jej kawałeczki. Większość ludzi używa jednak pędzla, co przy dużych powierzchniach jest uciążliwe (kupując pędzel zapytaj sprzedawcę, który nie będzie się „rozklejał” w kontakcie z rozpuszczalnikiem).

Nasza rada – po malowaniu farbą rozpuszczalnikową zużyty wałek wyrzuć. Nawet dokładne mycie w rozpuszczalniku nie usunie całości farby i do następnego malowania wałek się już nie nada.

Do farb ELEWACYJNYCH – najlepsze są wałki sznurkowe, futrzane, z dużą ilością grubego włosia np. Hardex, Girpaint, Syntex. Szczególnie, gdy ściana pokryta jest tynkiem typu baranek czy kornik, długie włosie „wciśnie” farbę w zagłębienia. Polecamy wałek z owczej wełny, dzięki niemu nałożysz bardzo grubą warstwę farby, co jest szczególnie pożądane podczas malowania farbami satynowymi do kuchni i łazienek, ale i podczas malowania elewacji świetnie zabezpieczy powierzchnię.

Pamiętaj – jeśli malujesz tynk typu baranek farbą elewacyjną, zwróć szczególną uwagę, by nie zostały niedomalowane punkty. Jeśli woda dostanie się do tynku i przyjdzie mróz, zadziałają prawa fizyki i dojdzie do uszkodzenia powłoki.

Wałek Syntex 25cm –  wałek z owczej wełny 25cm

Do LAKIERÓW – wałki welurowe, krótkie włosie, naturalne. Welurkiem maluje się kierunkowo (pamiętaj o tym, w przeciwnym wypadku włosie będzie się podnosić i efekt może być odwrotny od założonego). Są też specjalne szerokie pędzle do lakierowania, z bardzo miękkim i cienkim włosiem, nie zostawiającym śladów na malowanej powierzchni. Niektórzy parkieciarze używają szpachli lakierniczych ale to już jest wyższa szkoła jazdy i amatorom nie polecam tej techniki.

Dekoral Gold Veloures

Do GRUNTÓW – najczęściej używa się szerokich, grubych pędzli lub wałków typu Nylon, Perlon. Ważne, żeby włosie nie było zbyt długie, by grunt nie chlapał na wszystkie strony oraz by nie robiły się zacieki na ścianie – ich nie zamalujemy nawet najlepszą na rynku farbą.

Podpowiedź: jeśli na oknie, płytkach czy innej gładkiej powierzchni powstaną plamy od gruntu, usunąć je można płynem Atlas Szop 2000, mleczkiem czyszczącym (Cif, Ludwik, Astonish), lub mechanicznie szorstkim zmywakiem do naczyń z detergentem.

Dekoral Gold Nylon 25 cm

Do bejcy wodnej lub spirytusowej – najlepszym narzędziem do równomiernego rozprowadzenia bejcy na drewnie jest tak zwany tampon. Można go wykonać samemu z kawałka miękkiego, chłonnego materiału takiego jak welur, mikrofibra, bawełna. Odradzam mieszanki syntetyczne z poliestrem i lycrą oraz len. Tamponem się „smaruje” a nie maluje, wykonując okrężne ruchy mocno nasączoną tkaniną.

Do efektów dekoracyjnych: każdy producent zaleca do swoich produktów własne linie narzędzi. Często jednak można je zastąpić tańszymi odpowiednikami o tej samej jakości. Przykładowo do stworzenia efektu „marmurku” z farby, wystarczy użyć wąskiej gumy do fugowania.

Do nałożenia farby „Zen” (FOX) wystarczy zwykły pędzel dowolnej szerokości, z lekko skróconym włosiem.

Dla uzyskania efektu kamienia, wystarczy zwykły wałek gąbkowy lub flock poowijać cienkim sznurkiem, by stworzyć zagłębienia.

Ciekawy efekt daje malowanie dwóch kolorów na siebie, z czego warstwa wierzchnia nakładana pędzlem z wyszczerbionym i poprzycinanym włosiem, w różnych kierunkach np.wachlarzowo.

Produkty takie jak lakier kameleon, polecam nakładać za pomocą bardzo gładkiego wałka pokrytego flockiem, lub poprzez rozcieranie miękką gąbką lub bawełnianą szmatką.

Tutaj każdy z Was może wykazać się inwencją twórczą i stworzyć niepowtarzalny efekt w pełni samemu. Artykuł dotyczący technik dekoracyjny znajdziesz TU.

 

Cenne rady:

  • przed rozpoczęciem pracy umyj nowy wałek pod bieżącą wodą. Pozbędziesz się pyłków powstałych podczas procesu produkcji.

– po pracy zawsze narzędzia myj do czysta, wystarczy kawałek zaschniętej farby by popsuć efekt przy następnym malowaniu

– nie chowaj wilgotnych narzędzi do torebek foliowych czy innych szczelnych pojemników, szybko zawiąże się grzyb lub pleśń

– jeżeli wałek chlapie podczas malowania, niekoniecznie musi to być jego wina a raczej zbyt rzadkiej farby

– jeżeli po kilku minutach użytkowania wałek rozkleja się i/lub zostawia nierówny ślad, możesz go zareklamować w sklepie, prosząc o wymianę na nowy. Sprzedawca będzie bardzo szczęśliwy, jeśli go jednak wcześniej umyjesz. Niestety w przypadku wałków gąbkowych odklejanie od trzonu występuje bardzo często, z reguły przez zbyt mocne dociskanie do malowanej powierzchni lub przez działanie rozpuszczalników.

– mając w planie malowanie kilkoma kolorami, zakup  kilka wałków

 

papier_dekoracyjny_fox-plus_lakier_kameleon
Papier dekoracyjny Fox plus lakier kameleon
trawertyn_klasyczny
Trawertyn klasyczny

W naszych sklepach zakupisz również produkty do dekoracji ścian takich marek jak FOX Dekorator,

Włoskie Impresje, Magnat. Organizujemy również szkolenia dla fachowców. Więcej informacji na miejscu. Zapraszamy!