Jak wybrać firmę remontową?

Wielu ludzi zaczynając remont zastanawia się, jaką ekipę fachowców wybrać, skąd mieć pewność, że są to profesjonaliści i jak nie zostać oszukanym.
Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru.

  • Ekipa z polecenia – najlepszą metodą zdobycia kontaktu do przyszłego zleceniobiorcy jest obejrzenie jego pracy. Jeśli fachowiec nie wstydzi się swoich dzieł, na pewno chętnie przedstawi dokumentację fotograficzną lub nawet poda namiary na osoby, u których pracował, z którymi można porozmawiać o nim. A najfajniej, jeśli remont przeprowadzał u naszych znajomych, oni zawsze obiektywnie ocenią.

  • Rozsądne ceny – warto porównać kilka ofert. Fachowiec, który proponuje ceni niższe nawet o połowę od standardowych, najwyraźniej albo wchodzi dopiero na rynek usług i nie ma doświadczenia, albo kusi niską ceną, by później doliczyć klientowi w czymś innym. Ważne jest, by określić cenę za konkretne etapy prac i oczywiście – w jakim czasie całość wykonawca wykona.

  • Wszechstronność – jeśli fachowiec specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, to znaczy, że jest w niej dobry. Wszechstronność nie do końca jest dobra. Przykładowo: zatrudnienie hydraulika, który bierze się za kładzenie płytek, malowanie, wyburzanie, dekarstwo i wszystkie inne dziedziny budowlane, może i jest tańsze i szybsze, ale czy na pewno bezpieczne?

  • Umowa – trzeba pamiętać, że nawet umowa spisana odręcznie na kartce papieru z zeszytu w dwóch egzemplarzach jest jakąkolwiek podstawą do reklamacji. Bez potwierdzeń niestety nie można dowieść, że w ogóle taka osoba wykonała daną usługę. Tak samo jest z potwierdzeniem zaliczki, ułatwia późniejsze rozliczanie i zabezpieczy nas przed oszustwem. W umowie powinny być określone; zakres prac, wartość wynagrodzenia, przybliżony czas wykonania zlecenia, obowiązek zapewnienia materiałów (my czy ekipa), wartość zaliczki oraz oczywiście dane personalne obu stron.

  • Gwarancja – jeśli wykonawca daje nam gwarancję, to znak, że nie obawia się o swoje „dzieło”. Oczywiście są rzeczy, na które gwarancji nie da się wystawić, na przykład na kolor ścian czy uszkodzenia mechaniczne.

  • Narzędzia – jeśli nasz fachowiec prosi nas o pożyczenie wiertarki albo młotka… cóż, więcej chyba nie trzeba pisać. Trzeba jednak ustalić na wstępie, czy narzędzia, które używa się często jednorazowo np.wałki oraz pędzle, będą zmartwieniem malarza czy inwestor ma je zakupić.

  • Zapłata – bądźmy i my rzetelni i wypłacajmy ekipom remontowym należne wynagrodzenie za ich pracę. Jeśli nie mamy zabezpieczonych funduszy na remont, albo go nie zaczynajmy, albo zabierzmy się za niego sami. Oczywiście w naszych sklepach i w tej witrynie uzyskacie Państwo wszelkie potrzebne materiały oraz porady.

Masz wątpliwości? – jeśli nie dogadujesz się z ekipą, nie podoba ci się ich praca, po prostu rozlicz się z nimi za wykonaną już usługę i znajdź innych wykonawców. Unikanie płacenia skutkuje nawet długimi procesami sądowymi, a tego chyba każdy woli uniknąć.

Bądź szczery – chcesz coś zmienić w trakcie remontu, coś wymaga poprawki, to powiedz o tym od razu wykonawcy. Pamiętaj też, że każda dodatkowa „robota” skutkuje dopłatą więc zanim prace się rozpoczną, przemyśl wszystko dobrze z Panem Fachowcem 🙂

Porównaj ceny – jeśli masz wątpliwości, czy towar zakupiony przez fachowca jest np. za drogi lub zamówił go stanowczo za dużo/mało, porównaj ceny z innym sklepem. W naszych sklepach chętnie udzielamy informacji nt cen, zużycia materiału czy odpowiedniego jego zastosowania.

materiały_budowlane_pabianice
Logo Blachbud