Jak malować płyty kartonowo-gipsowe

Obecnie bardzo często stosuje się konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych jako wykończenie pomieszczeń. Jest to technika wygodna, szybka, a dobrze wykonana służy przez wiele lat.

Problem pojawia się w momencie malowania. Farba dobrej jakości, silnie kryjąca, lateksowa, nawet ta z najwyższej półki niestety nie pokryje dokładnie płyt i ich łączeń przy dwóch, czasem nawet trzech warstwach. Powód jest taki, że papier na płycie jest szary, zaś łączenie zaciąga się z reguły białą gładzią. Różnica odcieni jest trudna do zamalowania nawet przy zagruntowanej uni-gruntem powierzchni. Uni-grunt zmniejsza chłonność płyt i gipsu, ale jest przeźroczysty.

Fachowcy, aby zaoszczędzić czas i pieniądze, używają farby podkładowej. Produkty takie jak Śnieżka farba podkładowa lub Dekoral Unicryl, to farby wyrównujące koloryt podłoża oraz jego chłonność. Jest to coś pomiędzy gruntem a farbą. Należy nałożyć jedną warstwę ale dość grubą, po kilku godzinach można już malować wybranym kolorem. W ten sposób jedna lub dwie warstwy farby właściwej pokryją płyty gładką, jednolitą powłoką.

Pamiętaj: nie mieszaj farby z uni-gruntem. Wbrew pozorom nie stworzysz czegoś lepszego, lecz rozcieńczysz produkt.

Drugim sposobem jest pomalowanie pierwszej warstwy na płyty akrylową, niezbyt drogą farbą. Najczęściej malarze używają Ultra-Bieli (śnieżka) lub EcoFarby Atlas. Taka baza działa blokująco, ale musi dobrze wyschnąć, przynajmniej trzeba jej dać 12 godzin na chemiczne utwardzenie się. Niestety przy tanich farbach często zdarza się, że nakładając na nią właściwą warstwę, podkład chłonie wilgoć z farby i tworzą się drobne bacharzyny, a co się z tym wiąże – zaczynamy pracę od początku. Dlatego tą metodę zostawiamy tym, którzy lubią ryzyko i adrenalinę 😉

sniezka_emulsja_podkladowa
Śnieżka emulsja podkładowa

Przy farbach kolorowych stworzenie podkładu wygląda podobnie. Wystarczy użyć farby akrylowej lub farby podkładowej, aby położony kolor, nawet bardzo intensywny, przy dwóch warstwach prezentował się pięknie.

Pamiętaj, że kolory ciemne i intensywne (czerwienie, bordo, ciemna zieleń, ostry pomarańcz) są mieszane na bazie transparentnej (można ją porównać do kiślu, mają mało białego pigmentu, by kolor był intensywny). Takie farby niestety często wymagają nawet trzech warstw, by stworzyć równomierną powłokę. Pamiętaj o tym, zanim będziesz chciał reklamować farbę w sklepie.

Zamalowanie intensywnego koloru:  tak, jak w przypadku pierwszego  malowania płyt kartonowo-gipsowych, tak i przy przemalowaniu intensywnych kolorów dobrze jest użyć podkładu blokującego. Szczególnie, jeśli chcemy przemalować intensywny pomarańcz na subtelny beż.

Polecamy:

– Dekoral Unicryl

– Śnieżka farba gruntująca

– FOX grunt stopper

Jeśli używamy farby z połyskiem / satynowej,  musisz pamiętać o tym, by płyty były maksymalnie jak najgładsze: dokładnie zaszpachluj miejsca po wkrętach, łączenia, wklejoną taśmę. Uzyskasz wtedy właściwy efekt. Farba z połyskiem uwydatnia wszystkie niedoskonałości, szczególnie gdy w pomieszczeniu jest oświetlenie naścienne.

Narożniki: na dokładne pomalowanie narożników wewnętrznych jest kilka sposobów: użycie taśmy maskującej, pędzla (który przy gęstych farbach najczęściej zostawia ślady włosia)  lub specjalnego wałka odcinającego (Hardy, Dekoral), który kosztuje około 50zł ale naprawdę ułatwia pracę. W przypadku narożników zewnętrznych najprostszą metodą jest użycie zwykłego wałka. Należy jednak użyć grubszej warstwy farby, by zakryć narożnik wklejony pod spodem.

walek_mintex
Wałek mintex

 

Udanego malowania 🙂