Impregnacja drewna – co trzeba o niej wiedzieć?

Drewno to bardzo wdzięczny i wszechstronny materiał. Wykorzystywany w budownictwie, branży meblowej, ogrodniczej a nawet sztuce użytkowej. Każdy element wykonany z drewna wymaga odpowiedniej impregnacji, by służył nam na lata.

Impregnaty konstrukcyjne

Jeśli impregnujesz drewno konstrukcyjne, takie jak więźba dachowa, belki stropowe, czy inne drewno, będące zadaszone (bez dostępu wody), najlepiej zastosować impregnat techniczny. Najczęściej są to produkty na bazie miedzi o lekko zielonym odcieniu. Występują jako gotowe do użycia lub w formie koncentratu. Chroni drewno przed grzybami, pleśniami oraz owadami żerującymi w drewnie, czasami również przed ogniem. Taki impregnat nie ma funkcji dekoracyjnej, tylko ochronną.

Impregnat konstrukcyjny Vidaron
Vidaron

Najbliżej natury ♥

Jeśli zależy Ci na jak najbardziej naturalnym wyglądzie drewna, zastosuj pokost lniany lub impregnat bezbarwny. Te produkty działają przez głębokie wnikanie w strukturę drewna, nie zmieniają jego naturalnego koloru, a zabezpieczają przed grzybami, pleśniami, nadmiernym wysuszaniem. Niestety mają wadę – nie są trwałe, wymagają poprawek, często nawet co sezon. Tak jak olej do drewna.

Pokost lniany Vidaron

Kolor i ochrona ♣

Meble, elementy wystawione na działanie warunków atmosferycznych, fragmenty architektury warto zabezpieczyć lakierobejcą. Jest to produkt, który oprócz podkreślenia naturalnego rysunku drewna i nadania mu wybranego koloru, działa ochronnie przed wodą i promieniami UV. Tworzy trwałą powłokę z lekkim połyskiem. Występują dwa rodzaje lakierobejcy: na bazie rozcieńczalników oraz wodorozcieńczalne. Te pierwsze są bardziej trwałe (niektórzy producenci dają nawet do 8 lat gwarancji), zaś te wodne są szybkoschnące i mogą być stosowane przez alergików (mają niedrażniący zapach i szybko schną). Najlepszy efekt uzyskasz, gdy jako grunt zastosujesz bezbarwny impregnat, który wchłania się głęboki w strukturę drewna i zmniejsza zużycie warstwy wierzchniej.

Lakierobecja

Wysoki połysk

Najlepszą ochronę przed deszczem zapewni dobry lakier. Produkty takie jak lakier jachtowy lub Alkilak są stworzone do stosowania szczególnie do elementów na zewnątrz. Wysoki połysk i trwała powłoka zapewniają długą ochronę drewna. Można go stosować na powierzchnie zaimpregnowane impregnatem bezbarwnym, lub też w gotowych kolorach. Lakiery Domalux i Drewnochron można barwić za pomocą mieszalnika, na dowolny kolor z palety barw NCS. Wadą lakierów jest stosunkowo długie schnięcie (nawet godzin przy niesprzyjających warunkach). Efekt za to jest bardzo trwały. Na wysoki połysk.

Lakier jachtowy mocny i trwały
Lakier jachtowy Drewnochron

Drewno w stylu country

Deski nieheblowane, lekko przyszarzałe i o nierównym kolorycie można uratować impregnatem na bazie wosków. Są to produkty kryjące, zasłaniające słoje i naturalny rysunek drewna, ale i maskujący niedoskonałości. „Drewnochron  impregnat express lub Vidaron impregnat ogrodowy  to najlepszy sposób na uratowanie starego drewna. Świetnym rozwiązaniem jest też opalanie drewna: najpierw opalarką, by usunąć zalegającą farbę, potem palnikiem, by uzyskać efekt vintage 🙂 Czasem stosujemy tę metodę – możesz zobaczyć w naszej galerii na FB.

Elementy architektury oraz płoty

Jeśli szukasz produktu wydajnego, szybkoschnącego i łatwego w aplikacji, najlepszym wyborem będzie Drewnochron Impregnat Express.

Jest to kompozycja składników zabezpieczająca drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, a także przed zagrożeniami biologicznymi: owadami, grzybami itp. Polecany szczególnie do dużych powierzchni. Można go nakładać ręcznie (wałkiem, pędzlem) lub natryskowo, a co ważne, jest w pełni suchy już po 2 godzinach od aplikacji.

Można go stosować zarówno do heblowanego jak i nieheblowanego drewna.

M.J.

Similar Posts