Jak zaizolować fundamenty?

Jak mawiają fachowcy „w domu najważniejszy jest fundament i dach”. Na rynku istnieje wiele produktów i technik hydroizolacji, w tym artykuje najdziesz kilka z nich, zależnych od warunków i zasobów portfela (choć przy takich pracach oszczędzać się nie powinno).

Krok pierwszy to ocena gruntu, na którym stawiamy dom. Najlepiej w takiej sprawie skontaktować się z kimś, kto się na tym zna. Jeśli teren jest podmokły i gliniasty, warto jest fundament podnieść i budynek postawic na nasypie. Często przy takich inwestycjach wykopuje się również stawy lub duże oczka wodne, w celu dodatkowego osuszenia terenu. Jak już mamy wszystko wylane, zabieramy sie za hydroizolację.

 

Najpierw przedstawmy produkty, które można stosować w tym temacie.

Dysperbit

Dysperbit to kauczukowo-asfaltowa masa rozpuszczalna wodą, w zwiazku z czym jest nieagresywna chemicznie i można ją bez problemu stosować w systemach ze styropianem. Tworzy jednolitą powłokę na powierzchni betonu, bloczków czy cegły. Przez rocieńczenie z wodą w proporcjach 1:1 może być stosowany jako grunt pod właściwą izolację. Średnie zużycie około 0,5-0,7 kg/m2. Dość szybko schnie (około 4h) ale „nie lubi” wilgoci – im wieksza wilgotnośc powietrza, tym dłużej schnie.

 

Izobud BR

Masa asfaltowo-żywiczna na bazie rozpuszczalników organicznych, agresywnych, służąca do gruntowania podłoży mineralnych. Pozostawia cienką, szczelną powłokę, nie może być stosowana ze styropianem lub innymi wrażliwymi na rozpuszczalniki produktami. Średnie zużycie około 0,3kg/m2. Lepkość traci po około 12h, ale rozpuszczalnik uwalnia się 72h.

 

Izobud GR

Produkt o podobnych włąściwościach, jak izobud BR, z tą różnicą, że jest to produkt powłokowy. Tworzy grubą warstwę izolacji, czyli zużycie ma większe 0,5-0,7 kg/m2.

 

Izobud masa szpachlowa / szpachla megabitum

Produkty rozpuszczalnikowe, gęste, dające się nakłądać szpachelką. Nadają się do wypełnień ubytków w papie, betonie i innych podłożach chłonnych. Używane przede wszystkim do  napraw tych miejsc, których płynne masy nie naprawią. Sę elastyczne, nie rozpływają się i wykazują wieloletnią trwałość.

 

Folia kubełkowa

Jest to produkt z tworzywa sztucznego, używany do tworzenia izolacji fundamentów od wody znajdującej się w ziemi, pozwalajac jednosześnie na wentylowanie ściany. Kubełek są nazwę wziął z powodu struktury: regularnych wybrzuszeń odpornych na ściskanie warstwy ziemi.

 

Styropian 

Na rynku dostępne są różne styropiany ekstrudowane (Hydro Max, Funda, Aquastyr, Neoaqua i wiele innych). Ten produkt od styropianu tradycyjnego różni się: procesem produkcji (tradycyjny styropian jest cięty z bloku, ten jest drobniejszy i wtryskiwany w formy),  wyglądem (płyty są większe, mają łączenie na zakłądkę a na powierzchni są drobne kanaliki pozwalajace odprowadzać nadmiar wody) oraz parametrami (odporność na ściskanie podobna jak w styropianach podłogowych, ale dużo mniejszy stopień nasiąkliwości, czyli bardzie zwarta struktura). Użwanie takiego produkty zabepiecza fundament przez przemarzaniem ale i chroni przed wilgocią.

Artykuł odnoście styropianów znajdziesz TU

Kilka sprawdzonych sposobów izolacji fundamentów:

 

1. Jako grunt stosujemu rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, dwukrotnie.

2. Nakładamy pierwszą warstwę gruntującą w postaci Izobudu BR. Po wychnięciu nakładamy powłokowy Izobud GR pamiętając, by warstwa była dość gruba. Pamiętaj, zeby w tym systemie nie stosować styropianu.

3. Jako grunt stosujemu rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, na wilgotną warstwę kładziemy siatkę z włókna szklanego, po czym kolejną warstwą zatapiamy siatkę, tworząd elastyczną powłokę eliminując spękania.

4. Jako grunt stosujemu rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, dwukrotnie. Następnie przyklejamy za pomocą nieagresywnego kleju płyty styropianu, które później zaciągamy siatką oraz klejem. Na warstwę kleju nakładamy jeszcze jedną powłokę dysperbitu.

5. Jako grunt stosujemu rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, dwukrotnie. Mocujemy folię kubełkową pamiętając, żeby ułożyć ją tak, aby pomiędzy kubełkiem a ścianą powstała szczelina, umożliwiająca przepływ powietrza.

6. Gruntujemy klasycznym uni-gruntem ścianę, następnie przyklejamy płyty styropianu. Szczególnie polecam kleje poliuretanwe w postaci piany. Są nie tylko bardzo wydajne ale bardzo skracają czas pracy. Styropian zaciągamy klejem cementowym oraz siatką z włókna szklanego. Powstałą izolację można dodatkowo zaizolować produktem wodnym, takim jak dysperbit, a następnie wykończyć dekoracyjnie tynkiem mozaikowym lub mineralnym.

Jeśli twój fachowiec proponuje inną metodę lub inne środki, pamietaj, by nie łączyć produktów rozpuszczalnikowych ze styropianem.

.—————–artykuł w budowie ———–