Jak izolować fundamenty?
Jak mawiają fachowcy „w domu najważniejszy jest fundament i dach”. Na rynku istnieje wiele produktów i technik hydroizolacji, w tym artykuje najdziesz kilka z nich, zależnych od warunków i zasobów portfela (choć przy takich pracach oszczędzać się nie powinno).
Krok pierwszy to ocena gruntu, na którym stawiamy dom. Najlepiej w takiej sprawie skontaktować się z kimś, kto się na tym zna. Jeśli teren jest podmokły i gliniasty, warto jest fundament podnieść i budynek postawic na nasypie. Często przy takich inwestycjach wykopuje się również stawy lub duże oczka wodne, w celu dodatkowego osuszenia terenu. Jak już mamy wszystko wylane, zabieramy sie za hydroizolację.
Najpierw przedstawmy produkty, które można stosować w tym temacie.
Dysperbit
Dysperbit ( do kupienia tutaj) to kauczukowo-asfaltowa masa rozpuszczalna wodą, w związku z czym jest nieagresywna chemicznie i można ją bez problemu stosować w systemach ze styropianem. Tworzy jednolitą powłokę na powierzchni betonu, bloczków czy cegły. Przez rozcieńczenie z wodą w proporcjach 1:1 może być stosowany jako grunt pod właściwą izolację. Średnie zużycie około 0,5-0,7 kg/m2. Dość szybko schnie (około 4h przy temperaturze 20stC) ale „nie lubi” wilgoci – im wieksza wilgotność powietrza, tym dłużej schnie. Plusem jest z kolei możliwość stosowania na lekko wilgotne podłoża
(nie oddziela się warstwa).
Masa powłokowa rozcieńczalnikowa
Masa asfaltowo-żywiczna na bazie rozpuszczalników organicznych, agresywnych, służąca do gruntowania podłoży mineralnych. Pozostawia cienką, szczelną powłokę, nie może być stosowana ze styropianem lub innymi wrażliwymi na rozpuszczalniki produktami. Średnie zużycie około 0,3kg/m2. Lepkość traci po około 12h, ale rozpuszczalnik uwalnia się 72h.
Izobud masa szpachlowa / szpachla megabitum
Produkty rozpuszczalnikowe, gęste, dające się nakładać szpachelką. Nadają się do wypełnień ubytków w papie, betonie i innych podłożach chłonnych. Używane przede wszystkim do napraw tych miejsc, których płynne masy nie naprawią. Są elastyczne, nie rozpływają się i wykazują wieloletnią trwałość.
Folia kubełkowa
Jest to produkt z tworzywa sztucznego, używany do tworzenia izolacji fundamentów od wody znajdującej się w ziemi, pozwalając jednocześnie na wentylowanie ściany. Kubełek są nazwę wziął z powodu struktury: regularnych wybrzuszeń odpornych na ściskanie warstwy ziemi.
Styropian
Na rynku dostępne są różne styropiany ekstrudowane (Hydro Max, Funda, Aquastyr, Neoaqua i wiele innych). Ten produkt od styropianu tradycyjnego różni się: procesem produkcji (tradycyjny styropian jest cięty z bloku, ten jest drobniejszy i wtryskiwany w formy), wyglądem (płyty są większe, mają łączenie na zakładkę a na powierzchni są drobne kanaliki pozwalające odprowadzać nadmiar wody) oraz parametrami (odporność na ściskanie podobna jak w styropianach podłogowych, ale dużo mniejszy stopień nasiąkliwości, czyli bardziej zwarta struktura). Używanie takiego produkty zabezpiecza fundament przez przemarzaniem ale i chroni przed wilgocią.
Kilka sprawdzonych sposobów izolacji fundamentów:
1. Jako grunt stosujemy rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, dwukrotnie.
2. Nakładamy pierwszą warstwę gruntującą w postaci Izobudu BR. Po wyschnięciu nakładamy powłokowy Izobud GR pamiętając, by warstwa była dość gruba. Pamiętaj również, żeby w tym systemie nie stosować styropianu.
3. Jako grunt stosujemy rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, na wilgotną warstwę kładziemy siatkę z włókna szklanego, po czym kolejną warstwą zatapiamy siatkę, tworząc elastyczną powłokę eliminując spękania.
4. Jako grunt stosujemy rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, dwukrotnie. Następnie przyklejamy za pomocą nieagresywnego kleju płyty styropianu, które później zaciągamy siatką oraz klejem. Na warstwę kleju nakładamy jeszcze jedną powłokę dysperbitu.
5. Jako grunt stosujemy rozcieńczony dysperbit z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nakładamy nierozcieńczony produkt jako warstwę główną, dwukrotnie. Mocujemy folię kubełkową pamiętając, żeby ułożyć ją tak, aby pomiędzy kubełkiem a ścianą powstała szczelina, umożliwiająca przepływ powietrza.
6. Gruntujemy klasycznym uni-gruntem ścianę, następnie przyklejamy płyty styropianu. Szczególnie polecam kleje poliuretanowe w postaci piany. Są nie tylko bardzo wydajne ale skracają czas pracy. Styropian zaciągamy klejem cementowym oraz siatką z włókna szklanego. Powstałą izolację można dodatkowo zaizolować produktem wodnym, takim jak dysperbit, a następnie wykończyć dekoracyjnie tynkiem mozaikowym lub mineralnym.
Jeśli twój fachowiec proponuje inną metodę lub inne środki, pamiętaj, by nie łączyć produktów rozpuszczalnikowych ze styropianem.
