Grzyb i pleśń na ścianie… ratunku!
Jak pozbyć się grzyba i wilgoci ze ścian, podłóg i sufitów w ich mieszkaniach? Potocznie nazywana „wilgocią” forma pleśni, objawia się czarnymi i sinymi wykwitami, a czasem też wystającymi poza lico muru białymi naroślami przypominającymi watę cukrową.
Pleśni należy się koniecznie pozbyć, gdyż:
– uwalnia on szkodliwe cząsteczki, które wchłaniane są do dróg oddechowych, powodują choroby, astmę, zatrucie pleśniowe (objawiające się ciągłym zmęczeniem, bólami głowy, problemami z oddychaniem itp.)
– w budynku powodują destrukcję murów, drewna i powłok malarskich
– nieprzyjemny, męczący zapach (szczególnie chłonne są tkaniny) i wiele innych kłopotliwych spraw.
Zawsze powtarzamy jedną zasadę – NAJPIERW TRZEBA ZLIKWIDOWAĆ ŹRÓDŁO A DOPIERO POTEM WALCZYĆ Z GRZYBEM!
Każdy z nas produkuje wilgoć, poprzez gotowanie, suszenie prania, mycie podłóg czy nawet samo oddychanie (w niewielkim stopniu ma to akurat znaczenie ale jest faktem)
Najczęstszą przyczyną powstawania nadmiernej wilgoci i jej konsekwencji są:
– zbyt szczelne okna (szczególnie z PCV) bez nawiewników i opcji rozszczelniania
– brak wentylacji w budynku lub niedrożne kanały
- również za małe szczeliny w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami, blokowanie przepływu powietrza
– ogrzewanie mieszkań gazem (który przy słabej wentylacji powoduje skraplanie wody)
– rzadkie wietrzenie
– czynniki zewnętrzne (zawilgotniały mur, przeciekający dach, źle zaizolowane fundamenty) itp.
Krótko mówiąc: podstawą zdrowego domu jest dobry przepływ powietrza!
Jeśli zlokalizujemy przyczynę, trzeba ją natychmiastowo zlikwidować. Czasami wystarczy nawiercić otwory w drzwiach, zwiększyć przepustowość istniejącej wentylacji (choćby przez podniesienie komina, zwiększając tym samym cug), lub – co jest bardziej pracochłonne – stworzyć nowy węzeł wentylacyjny.
Wentylację można przeprowadzić bezpośrednio lub pośrednio:
Wentylacja bezpośrednia łączy pomieszczenie z zewnętrzną elewacją za pomocą kanału, zabezpieczonym z obu stron osłonami (kratkami z PCV lub metalu). Jest ona skuteczna o tyle, że napływ świeżego powietrza lub wypływ nadmiaru wilgoci następuje właściwie natychmiastowo. Kanał przeprowadzić można również przez strop, wypuszczając kominek wentylacyjny ponad dach. Często stosuje się wentylację wymuszoną (wentylator elektryczny), jeśli komin wentylacyjny jest niski.
Wentylacja pośrednia polega na przeprowadzeniu kanałów wzdłuż ścian pod stropem, przez inne pomieszczenia do kominów wentylacyjnych. Różni się od bezpośredniej mniejszą przepustowością przechodzących mas powietrznych. W takich przypadkach częściej stosuje się wentylatory elektryczne.
JAK ZLIKWIDOWAĆ GRZYBA?
Gdy zapewnimy mieszkaniu odpowiednie „oddychanie”, można przystąpić do walki z efektami zawilgocenia. Co trzeba zrobić?
* Usuń ze ściany luźne warstwy powłoki, jeśli jest to konieczne: skuj tynk do momentu aż pojawi się czysty, suchy mur.
* Jeśli mur jest bardzo mokry, należy skuty tynk pozostawić na kilka dni do wyschnięcia, czasami trzeba wspomóc odparowywanie wody poprzez dodatkowe ogrzewanie lub wstawienie pochłaniaczy wilgoci (dostępne są na rynku pochłaniacze kilku producentów, te z niższej półki cenowej są równie skuteczne, można też zainwestować lub wypożyczyć pochłaniacz elektryczny)
* Zdezynfekuj grzyba za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Na rynku dostępne są preparaty bezchlorowe, o różnych pojemnościach. Najczęściej występują w formie butelki z atomizerem, by ułatwić aplikację. Preparaty te mają w składzie podchloryny, wykazujące właściwości dezynfekujące. Niestety mają też często nieprzyjemny zapach więc sprawdź etykietę przed użyciem.
* Efekt powinien być widoczny już po chwili. Odczekaj dwie godziny i czynność powtórz.
* Po wyschnięciu zaszpachluj ubytki, wyrównaj ścianę i powstałą powłokę raz jeszcze zabezpiecz środkiem grzybobójczym
* Pomaluj ścianę produktem blokującym plamy (Dekoral Renostyl, Śnieżka na plamy) aby zabezpieczyć powierzchnię dodatkowo przed ewentualnymi plamami wychodzącymi jeszcze z muru.
Ciekawostki:
* Savo jest środkiem zawierającym wybielacz, dzięki czemu możesz dezynfekować i odświeżać np.fugi w kuchni i łazience. Uważaj przy aplikacji na kolorowe powierzchnie!
* Objawy zatrucia grzybowego są różne, najczęściej są to: bóle i zawroty głowy, bóle mięśni i stawów (przypominające bóle sygnalizujące zbliżającą się grypę), brak apetytu, mdłości, senność. Zatrucie grzybami może mieć podobne objawy do boreliozy! Nie ignoruj ich, skontaktuj się z lekarzem i koniecznie powiedz o obecności grzybów i pleśni w Twoim otoczeniu.
* Uporczywy grzyb może wymagać stosowania środków dezynfekujących przez wiele miesięcy (szczególnie jeśli źródło pochodzi z zewnątrz, np.z przesiąkającego muru)
* Na rynku dostępne są elektryczne pochłaniacze wilgoci. Są bardzo skuteczne, działają szybciej niż pochłaniacze chemiczne. Nie trzeba inwestować, można takie urządzenie wypożyczyć.
* JONIZATOR – urządzenie godne polecenia. Dezynfekuje pomieszczenie, usuwa zapachy itd. Drogi sprzęt elektroniczny, ale wart uwagi. Szczególnie polecany dla osób wrażliwych na zapachy.