Grunty – jakich używać?

Grunt to grunt, jak mawiają fachowcy. Na rynku jest ich wiele i nie zawsze Klient wie, czym się różnią. A różnią się stopniem skoncentrowania, składem chemicznym, konsystencją i przede wszystkim ceną. Gdzie i kiedy ich użyć? Oto nasze porady.

Przede wszystkim rolą gruntu jest zmniejszenie lub wyrównanie chłonności podłoża, wzmocnienie go oraz stworzenie powłoki o zwiększonej (lub zmniejszonej) przyczepności, zależnie od tego, gdzie grunt stosujemy.

Atlas Uni-grunt

Jeden z najpopularniejszych produktów w Polsce. Można stosować go bezpośrednio lub po rozcieńczeniu w stopniu 1:1 z wodą (w przypadku podłoży mało chłonnych). Dostępne opakowania 1, 5 lub 10L, konsystencja płynna (zwana „mleczkiem”). Uwaga – tak zwane „przegruntowanie” powierzchni w wyniku aplikacji zbyt dużej ilości gruntu powoduje, iż powłoka staje się jakby szklista, farba po niej spływa i nie trzyma się ścian.

Producent wymienia szereg powierzchni, gdzie można go stosować: tynki mineralne, stary beton, płyty k/g, płyty drewnopodobne, cegła, gazobeton.

Szczególnie polecany pod powłoki takie jak: kleje do glazury, farby, gładzie, kleje do tapet, tynki dekoracyjne i hydroizolacje.

* odpowiednik: Ceresit CT-7, Cekol DL-50

 

Atlas Gruntoplast

Konsystencja farby z piaskiem kwarcowym, dostępny w wiaderkach 5kg.

Gruntoplast ma za zadanie zwiększyć przyczepność podłoża, pozwalając na dobre mocowanie warstwy wierzchniej.

Stosować go można na: beton, płyty k/g, płyty OSB, stare płytki ceramiczne (w systemie płytka-na-płytkę), a także na blachę, stare powłoki bitumiczne, lastriko i płyty drewnopodobne.

Szczególnie polecany pod: kleje do glazury, gładzie i hydroizolacje.

* odpowiednik: Atlas Cerplast, Ceresit CC-81, Cekol GS-83, Knauf Betokontakt

 

Cekol DL-80

Opakowania 1, 5 lub 10L, płynny jak Atlas Uni-grunt, głęboko-penetrujący a więc stosowany do trudnych podłoży, takich jak: gazobeton i stary beton, wylewki betonowe, płyty drewnopodobne. DL-80 ma za zadanie związać podłoże i zminimalizować chłonność.

Używa się go szczególnie pod hydroizolacje,kleje do glazury oraz kolejne warstwy wylewek.

UWAGA: grunt głęboko-penetrujący nie wystarczy jako warstwa zabezpieczająca np.podłogę betonową.

* odpowiednik: Ceresit CT-17, Cekol DL-K

 

Grunt zwykły…

…to tani (kosztujący 9-13 zł za 5L) grunt o właściwościach podobnych do Uni-gruntu, tyle, że jest mniej stężony. Gotowy do użycia szczególnie pod farby i gipsy. Często stosowany tez na wylewki betonowe w celu zmniejszenia pylenia, pod wykładziny, panele itp.

Śnieżka emulsja gruntująca

Produkt przypominający bardziej farbę, niż mleczko. Ma za zadanie nie tylko zmniejszyć chłonność podłoża, ale przede wszystkim wyrównać podłoże. Idealne rozwiązanie do malowania płyt KG (więcej informacji TUTAJ)

Dodatkowo dzięki dużej gęstości, jest to produkt idealny do blokowania mocnych kolorów (ten, kto nakładał białą farbę na śliwkowy lub ostry pomarańcz, ten wie :p )

Dostępne opakowania: 3,  5 lub 10L

  • odpowiednik: Dekoral Unicryl

 

Czego NIE WOLNO robić:

– Nie dolewaj gruntu do farby! W ten sposób po prostu ją rozcieńczasz a nie zwiększasz jej wytrzymałość…

– Nie rozcieńczaj mas typu gruntoplast czy cerplast. Zawarty w niej piasek kwarcowy się rozłoży na powierzchni zostawiając gołe „placki”

– Nie koloruj gruntów pigmentami, bardzo ciężko będzie zamalować (nawet farbą lateksową) zacieki, nałożone warstwy itp. ALE cerplast czy gruntoplast mozna barwić jak najbardziej.

– Nie mieszaj gruntu ze środkami grzybobójczymi i pleśniobójczymi, jeśli nie są do tego przeznaczone. Należy stosować je osobno, aby działały.

– jeśli przegruntujesz ścianę, ratunkiem jest przetarcie jej papierem ściernym o dość drobnej granulacji (150-220). Przed malowaniem koniecznie odpyl ścianę i przetrzyj wilgotną ściereczką

 

 

Jeśli podłoże jest zagruntowane, a chcesz wiedzieć, jak malować płyty kartono-gipsowe kliknij TU

 

Materiały budowlane Pabianice Dobroń Dłutów