Gdzie i jak użyć farby elewacyjnej?

Farba elewacyjna charakteryzuje się wysoką odpornością na zabrudzenia oraz warunki atmosferyczne. Dlatego też cieszy się powodzeniem wśród naszych klientów, którzy znajdują jej „nowe” zastosowania, takie jak:

  • kuchnie
  • łazienki
  • korytarze
  • piwnice
  • przedpokoje
  • garaże
  • kominki
  • kotłownie
  • klatki schodowe

… czyli wszystkie te miejsca, gdzie ściany narażone są na zabrudzenia czy wilgoć.

Obecnie farby elewacyjne dostępne są w różnych kolorach i opkowaniach (nawet 1 L), oczywiście gama kolorystyczna jest mniejsza niż w przypadku farb typu Akrylit W czy Barwy Natury (farby odporne na szorowanie) ale zawsze można skorzystać z palety systemu kolorowania w mieszalniku.

Trzeba pamiętać, że farby elewacyjne są powłokowe, więc ich zużycie (około 8-9 m2 z litra przy jednej warstwie) jest mniejsze, niż w przypadku tradycyjnych farb emulsyjnych.

Poleamy również stosowanie farb fasadowych do zabezpieczania gispowych powłok dekoracyjnych (szczególnie tych, które mają być wystawione w ogrodzie).

Co ważne – podczas malowania elewacji pamiętajmy, by farba stworzyła jednolitą powłokę. Każdy ubytek podczas deszczu zmieni się w pęknięcia i zacznie schodzić płatami. Szczególnie pamiętać o tym trzeba przy malowaniu tynków dekoracyjnych (baranek, kornik). Najlepiej użyć w tym celu wałka z długim włosiem typu „futrzak”  (10-15mm) lub natrysku.

Oto paleta gotowych kolorów farby fasadowej Polinit

Zasada uzyskania pożądanego koloru jest taka: mieszamy w odpowiedniej proporcji kolor i białą

KRYCIE  – Farba elewacyjna ma wysoką siłę krycia, dzięki czemu bez problemu pokryje ciemny płot z surowego betonu. Zalecam dwie warstwy, dla stworzenia lepszej powłoki. Przy malowaniu tynków strukturalnych, szczególnie gruboziarnistych, zużycie może się radykalnie zmienić i na ścianę o powierzchni 100m2 możesz zużyć nawet 40L farby!

Farba fasadowa ma stopień połysku głęboki mat, mocniejszy nawet niż matowe tradycyjne farby do wnętrz.

Uwaga – malując farbą fasadową we wnętrzach musisz pamiętać o porządnym wietrzeniu pomieszczenia. Farba elewacyjna ze względu na swoją charakterystykę ma inny skład chemiczny niż farby do wnętrz, w związku z tym uwalnia więcej substancji lotnych. Jeżeli po malowaniu występuje dziwny, żywiczny zapach, możesz tylko wietrzyć pomieszczenie lub zastosować stary środek naszych babci – zapalić kilka małych świeczek zapachowych, które nie tylko zneutralizują ale i „wyciągną” zapach farby.

INNE ZASTOSOWANIA (podpowiedziane przez naszych Klientów)

– malowanie kamieni ozdobnych do skalniaków

– malowanie pralni i suszarni

– malowanie podstopnic, które szybko się brudzą, nawet w domu

– malowanie piwnic, garaży, i kotłowni (a potem mycie scian za pomocą wody z węża ogrodowego)

 

M.J.