EkoRemont czyli jak ekologiczne odświeżyć swoją przestrzeń.

Ekologiczny remont

Remonty robi każdy, czy to w bloku, domu czy w firmie, drobne odświeżenia czy przebudowy nie ominą nas prędzej czy później. Jednak każda taka inwestycja jest szczególnie uciążliwa dla osób, które są alergikami, dla tych wrażliwych na zapachy lub tych, który bardzo dbają o środowisko naturalne.

Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów tworzą gamy produktów właśnie dla takich osób.

Proponujemy Wam kilka produktów, które nie tylko są ekologiczne ale bardzo pomagają „przeżyć” remont.

Pamiętaj, że kupując produkt reklamowany jako „Eko” najlepiej sprawdzić najpierw oznaczenia na etykiecie, kartę charakterystyki i atest, czyli dokumenty poświadczające o przeprowadzonych na substancji badaniach oraz dopuszczeniu do używania na przykład w przedszkolach czy przychodniach. Taki dokument większość producentów umieszcza jako plik do pobrania na swoich stronach internetowych. Możesz również poprosić o atest sprzedawcę.

Gładź

Jeśli ściana ma być gładka, ale nie chcesz stosować płyt kartonowo-gipsowych, pozostaje użyć gładzi gipsowej, której szlifowanie powoduje masę pyłu. Pył ten przeszkadza nie tylko alergikom, ale chyba każdemu, kto miał przyjemność szlifować ściany.

Dla ceniących sobie czystość pracy polecam Cekol GS-250 bezpyłową gładź szpachlową.

GS-250 jest produktem zacieranym metodą „na mokro”: najpierw nakłada się rozrobioną masę na ścianę, potem czeka na moment, w którym masa nie klei się do palca ale jest jeszcze stosunkowo miękka i zaciera się ją pacą ze zwilżoną gąbką. Uzyskujemy gładką powierzchnię bez zbędnego pyłu.

Alternatywą jest gotowa masa Cekol F-16 w wiadrze.

Emulsja

Farby emulsyjne zawierają żywice, które odparowując mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, szczególnie u alergików, dzieci i astmatyków. W takich przypadkach warto zainwestować farbę z oznaczeniem „przyjazna alergikom”.

Wśród gotowych farb kolorowych polecamy Dekoral Clean & Color

Odporna na szorowanie, hypoalergiczna farba nie tylko pozbawiona jest specyficznego zapachu, lekka satynowa powłoka zmniejsza możliwość powstawania plam i działa antystatycznie.

W przypadku farb białych polecamy EKO Śnieżka Jest hypoalergiczna (zmniejszona ilość związków lotnych), jest śnieżnobiała i stosunkowo niedroga w porównaniu z innymi producentami.

clean and color

Emalia

Tradycyjna emalia do drewna i metalu na bazie rozpuszczalnika olejno-ftalowego długo schnie (nawet 24h) i ma nieprzyjemny chemiczny zapach . Alternatywą jest emalia akrylowa wodorozcieńczalna. Jej czas schnięcia to od 1 do 4 godzin, ale przede wszystkim jest całkowicie bezzapachowa. Szczególnie polecana do mebli i zabawek dziecięcych, drzwi i ościeży (gdzie liczy się czas schnięcia) a także do prac na zewnątrz, gdzie warunki atmosferyczne mogą się szybko zmieniać.

Polecamy takie produkty jak Dekoral Akrylux lub Śnieżka eko supermal.

Paleta kolorów farb akrylowych jest mniejsza niż np. farb emulsyjnych, ale istnieje możliwość zakolorowania ich za pomocą komputerowego mieszalnika.

Lamperia

Czasami farba odporna na szorowanie to za mało. Dla miłośników lamperii oraz w budynkach użyteczności publicznej najlepszym rozwiązaniem jest Lakier Lamperyjny Malfarb lub Lakier Rustykalny Magnat.

Są to lakiery, które nakłada się na pomalowaną emulsją ścianę. Zapraszamy do poświęconego tym produktom artykułu TUTAJ

Drewno

Produkty przeznaczone do drewna również posiadają gamę Eko. Są to najczęściej, tak jak w przypadku emalii, lakiery wodorozcieńczalne, szybkoschnące i bezzapachowe.

Lakiery bezbarwne takie jak Vidaron lakier akrylowy lub Domalux lakier do mebli

polecane są wszędzie tam, gdzie liczy się krótki czas schnięcia oraz totalny brak zapachu.

Oprócz powłok bezbarwnych również lakierobejce występują w wersji akrylowej. Tyle, że niektóre produkty takie jak Drewnochron lakierobejca 2W1 są aromatyzowane (w tym przypadku zapachem lasu, żywicy i świeżego drewna 🙂 ).

Do drewnianych podłóg polecamy Domalux Aqua wytrzymały lakier do parkietów, bezzapachowy i ekologiczny.

domaluxbezzapachvidaronakryl

Porady:

– Jeśli musisz zastosować rozcieńczalnik, do odtłuszczania wybierz benzynę ekstrakcyjną niskoaromatyczną

– do malowania farbami emulsyjnymi używaj wałków z krótkim włosiem, unikniesz w ten sposób nadmiernego chlapania (więcej informacji nt. Wałków znajdziesz TUTAJ)

– zawsze po malowaniu dobrze przewietrz pomieszczenie, nie tylko pozbędziesz się ewentualnego zapachu ale przyspieszysz schnięcie farby

– jeśli jesteś alergikiem lub malujesz w domu, gdzie przebywają dzieci czy osoby starsze, kategorycznie unikaj farb na bazie rozpuszczalników! Szczególnie wystrzegaj się farb nitro oraz poliuretanowych lakierów!

Dla troszczących się o środowisko: używaj pędzli z drewnianą rączką i naturalną szczeciną, wiadro po farbie dokładnie opłucz i wyrzuć do pojemnika na plastik, zamiast folii ochronnej używaj gazet lub tektury.

 

Czy ten artykuł był przydatny? Odwiedź nas na facebook i dowiedz się więcej!

Jeśli masz dodatkowe pytania, chętnie pomożemy – Porady On-line tylko z BLACHBUD!