Ekologiczny remont? Czy to jest możliwe? 

Remonty robi każdy, czy to w bloku, domu czy w firmie, drobne odświeżenia czy przebudowy nie ominą nas prędzej czy później. Jednak każda taka inwestycja jest szczególnie uciążliwa dla osób, które są alergikami, dla tych wrażliwych na zapachy lub tych, który bardzo dbają o środowisko naturalne.

Najpierw polecę Wam kilka fajnych produktów, potem dam rady jak zadbać o środowisko.

Pamiętaj, że kupując produkt reklamowany jako „Eko” sprawdź najpierw oznaczenia na etykiecie – czy jest to produkt wolny od rozpuszczalników, przebadane pod kątem alergików itp. Możesz też sprawdzić kartę charakterystyki lub atest, czyli dokumenty poświadczające o przeprowadzonych na substancji badaniach. Znajdziesz tam też informacje o dopuszczeniu do używania na przykład w przedszkolach czy przychodniach. Taki dokument większość producentów umieszcza jako plik do pobrania na swoich stronach internetowych. Możesz również poprosić o atest sprzedawcę.

Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów tworzą gamy produktów właśnie dla takich osób. Proponujemy Wam kilka produktów, które nie tylko są ekologiczne ale bardzo pomagają „przeżyć” remont.

Gładź

Jeśli ściana ma być gładka, ale nie chcesz stosować płyt kartonowo-gipsowych, pozostaje użyć gładzi gipsowej, której szlifowanie powoduje masę pyłu. Pył ten przeszkadza nie tylko alergikom, ale chyba każdemu, kto miał przyjemność szlifować ściany. Dla ceniących sobie czystość pracy polecam Cekol F-16 czyli gotową bezpyłową gładź.

Cekol F-16 jest produktem zacieranym metodą „na mokro”: najpierw nakłada się rozrobioną masę na ścianę, potem czeka na moment, w którym masa nie klei się do palca ale jest jeszcze stosunkowo miękka i zaciera się ją pacą ze zwilżoną gąbką. Uzyskujemy gładką powierzchnię bez zbędnego pyłu.

Alternatywą jest gładź Cekol GS-250 w papierowym worku, w formie sypkiej.

Emulsja do ścian i sufitów

Farby emulsyjne zawierają żywice, które odparowując mogą powodować do podrażnienia dróg oddechowych, szczególnie u alergików, dzieci i astmatyków. W takich przypadkach warto zainwestować farbę z oznaczeniem „przyjazna alergikom”.

Wśród gotowych farb kolorowych polecamy Dekoral Clean & Color. Odporna na szorowanie, hypoalergiczna farba nie tylko pozbawiona jest specyficznego zapachu, lekka satynowa powłoka zmniejsza możliwość powstawania plam i działa antystatycznie.

W przypadku farb białych polecamy EKO Śnieżka Jest hypoalergiczna (zmniejszona ilość związków lotnych), jest śnieżnobiała i stosunkowo niedroga w porównaniu z innymi producentami.

Dekoral clean and color

Emalia do drewna lub metalu

Tradycyjna emalia do drewna i metalu na bazie rozpuszczalnika olejno-ftalowego długo schnie (nawet 24h) i ma nieprzyjemny chemiczny zapach. Nie powinno się jej aplikować w zamkniętych pomieszczeniach. Alternatywą jest emalia akrylowa wodorozcieńczalna. Jej czas schnięcia to od 1 do 4 godzin, ale przede wszystkim jest całkowicie bezzapachowa. Szczególnie polecana do mebli i zabawek dziecięcych, drzwi i ościeży (gdzie liczy się czas schnięcia) a także do prac na zewnątrz, gdzie warunki atmosferyczne mogą się szybko zmieniać.

Polecamy takie produkty jak Dekoral Akrylux lub Śnieżka eko supermal. Paleta kolorów farb akrylowych jest mniejsza niż np. farb emulsyjnych, ale istnieje możliwość zakolorowania ich za pomocą komputerowego mieszalnika.

Lamperia

Czasami farba odporna na szorowanie to za mało. Dla miłośników lamperii oraz w budynkach użyteczności publicznej najlepszym rozwiązaniem jest Lakier Lamperyjny Malfarb lub Lakier Rustykalny Magnat. Są to lakiery, które nakłada się na pomalowaną emulsją ścianę. Tworzy trwałą powłokę, odporną na plamy, zacieki. Powłokę, którą można zmywać.

Drewno

Produkty przeznaczone do drewna również posiadają gamę Eko. Są to najczęściej, tak jak w przypadku emalii, lakiery wodorozcieńczalne, szybkoschnące i bezzapachowe. Lakiery bezbarwne takie jak Vidaron lakier akrylowy lub Domalux lakier do mebli polecane są wszędzie tam, gdzie liczy się krótki czas schnięcia oraz totalny brak zapachu.

Oprócz powłok bezbarwnych również lakierobejce występują w wersji wolnej od rozpuszczalników. Tyle, że niektóre produkty takie jak Drewnochron lakierobejca 2W1 są aromatyzowane (w tym przypadku zapachem lasu, żywicy i świeżego drewna 🙂 ).

Do drewnianych podłóg polecamy Domalux Aqua wytrzymały lakier do parkietów, bezzapachowy i ekologiczny.

vidaron lakier akrylowy
Lakier akrylowy Vidaron

Jak można zadbać o środowisko robiąc remont?

– Jeśli musisz zastosować rozcieńczalnik, do odtłuszczania wybierz benzynę ekstrakcyjną niskoaromatyczną – szybko paruje a jej związki nie są tak drażniące jak np. nitro

– do malowania farbami emulsyjnymi używaj wałków z krótkim włosiem, unikniesz w ten sposób nadmiernego chlapania i łatwiej będzie go umyć (z mniejszą ilością wody).

– na kuwetę nałóż starą foliówkę lub owiń folią spożywczą. Po skończonej pracy wyrzuć folię z resztką farby a nie zużyjesz wody do mycia kuwety

– zamiast folii malarskiej użyj starych gazet, tektur lub papieru pakowego. Rozłoży się dużo szybciej, niż tworzywo sztuczne

– jeśli jesteś alergikiem lub malujesz w domu, gdzie przebywają dzieci czy osoby starsze, kategorycznie unikaj farb na bazie rozpuszczalników! Szczególnie wystrzegaj się farb nitro oraz poliuretanowych lakierów!

– opakowania po farbach dokładnie wyczyść i wyrzuć do odpowiedniego kosza na plastik. Recykling i segregacja śmieci to ważny czynnik ekoremontu

– Używaj pędzli z drewnianą rączką i naturalną szczeciną

– Jeśli kupujesz tapetę, wybierz papierową

– nie wyrzucaj starych mebli, lampy czy obrusu. Daj im drugie życie.

– pracuj za dnia przy naturalnym świetle, co przy dzisiejszych cenach energii jest szczególnie przydatne

Czy ten artykuł był przydatny? Odwiedź nas na facebook i dowiedz się więcej!

Blisko natury być...
Być bliżej natury…

Similar Posts