Czym przykleić lustro?

Remont łazienki najczęściej wiąże się z montażem lustra. Bo jak tu zrobić się na bóstwo, jak nie ma się w czym przejrzeć?  🙂

Lustro może być w ramie, wiszące, najczęściej jednak są szlifowane i wklejane bezpośrednio na  ścianę. W przypadku klejenia należy wybrać naprawdę dobry klej, by:

  • nie uszkodzić delikatnej srebrnej powłoki od tyłu lustra
  • nie zbierać potłuczonego szkła, gdy klej puści

Jest wiele klejów do mocowania luster, każdy o troszkę innej charakterystyce.

 

Silikon Neutralny

Ma nieoctowy / neutralny odczyn, więc nie uszkodzi sreberka. Jest odporny na wodę i wilgoć, może mieć styczność z tworzywami sztucznymi.

Po nałożeniu na lustro, trzeba je mocno docisnąć do ściany i zabezpieczyć taśmą do utwardzenia. Jeden z najczęściej stosowanych przez szklarzy.

Plusy: niska cena, neutralny odczyn

Minusy: długi czas wiązania (wymaga podklejania)

Klej do luster (np. Soudal 47A)

Klej typowy do luster również ma nieagresywne rozpuszczalniki. Nakłada się go na lustro, dociska do ściany, odciąga i dopiero po około 15 minutach należy przyłożyć lustro ponownie do klejonej powierzchni. Szczególnie polecany do klejenia luster do gładkich powierzchni, takich jak płytki ceramiczne, terakota.

Plusy: niska cena, nie trzeba podtrzymywać mechanicznie (chyba, że duże formaty)

Minusy: trzeba odczekać i drugi raz przykładać

 

Soudal Fix All Crystal

Ten klej nie tylko przyklei i uszczelni, ale jest bardzo elastyczny (odporny na wibracje, może być stosowany również w motoryzacji), dzięki czemu może być stosowany do klejenia luster do nietypowych powierzchni takich jak drewno.

Ponadto jest krystalicznie przejrzystą masą, więc jeśli troszkę wypłynie lub potrzebujemy kleić szkło, będzie praktycznie niewidoczny. Może być stosowany w wilgotnych pomieszczeniach.

Plusy: totalnie bezbarwny, elastyczny

Minusy: wysoka cena, wymaga podparcia mechanicznego

 

Masz jakieś pytania techniczne? Możesz je nam zadać za pośrednictwem Facebook’a 🙂