Jak bezpiecznie przykleić lustro do ściany?

Remont łazienki najczęściej wiąże się z montażem lustra. Bo jak tu zrobić się na bóstwo, jak nie ma się w czym przejrzeć? 🙂

Lustra bywają w ramie, wiszące, najczęściej jednak są szlifowane i wklejane bezpośrednio na  ścianę. W przypadku klejenia należy wybrać naprawdę dobry klej, by:

  • nie uszkodzić delikatnej srebrnej powłoki od tyłu lustra
  • nie zbierać potłuczonego szkła, gdy klej puści

Jest wiele klejów do mocowania luster, każdy o trochę innej charakterystyce.

Silikon Neutralny

Ma nieoctowy / neutralny odczyn, więc nie uszkodzi sreberka. Jest odporny na wodę i wilgoć, może mieć styczność z tworzywami sztucznymi. Po nałożeniu na lustro, trzeba je mocno docisnąć do ściany i zabezpieczyć taśmą do utwardzenia. Jeden z najczęściej stosowanych przez szklarzy.

Plusy: niska cena, neutralny odczyn

Minusy: długi czas wiązania (wymaga podklejania)

Klej do luster (np. Soudal 47A)

Klej typowy do luster również ma nieagresywne rozpuszczalniki. Nakłada się go na lustro, dociska do ściany, odciąga i dopiero po około 15 minutach należy przyłożyć lustro ponownie do klejonej powierzchni. Szczególnie polecany do klejenia luster do gładkich powierzchni, takich jak płytki ceramiczne, terakota, fronty meblowe.

Plusy: niska cena, nie trzeba podtrzymywać mechanicznie (chyba, że duże formaty)

Minusy: trzeba odczekać i drugi raz przykładać

Soudal Fix All Crystal

Ten klej nie tylko przyklei i uszczelni, ale jest bardzo elastyczny (odporny na wibracje, może być stosowany również w motoryzacji), dzięki czemu możesz go użyć do klejenia luster na nietypowe powierzchnie takie jak drewno. Ponadto jest krystalicznie przejrzystą masą, więc jeśli troszkę wypłynie lub potrzebujemy kleić szkło, będzie praktycznie niewidoczny. Może być stosowany w wilgotnych pomieszczeniach.

Plusy: totalnie bezbarwny, elastyczny

Minusy: wysoka cena, wymaga podparcia mechanicznego

Kołki rozporowe

Jeśli lustro ma nawiercone otwory lub posiada ramę, możesz powiesić je za pomocą kołków rozporowych. Najlepiej użyj takich z hakiem, z koszulką do odpowiedniego podłoża. Kołków szukaj tutaj

Kleje marki Soudal
Kleje Soudal

Jeśli szukasz odpowiednich produktów, świetnie trafiłeś! Odwiedź nasz SKLEP

Similar Posts