Jak zacząć i skończyć remont. Odbiór wykonanej usługi.


Remont to wyzwanie.

Zlecając roboty budowlane czy mały remont, inwestor oczekuje, że praca będzie wykonana fachowo, schludnie i rzetelnie. Po to właśnie bierze się fachowców, zdając się na ich wiedzę, kwalifikacje oraz doświadczenie, by pracę były wykonane prawidłowo i estetycznie.

Niestety zdarzają się sytuacje, gdy nieświadomy błędów i źle wykonanej pracy inwestor, płaci wykonawcy za usługę a dopiero po kilku dniach lub tygodniach zauważa, że była ona źle wykonana.
W sytuacji, gdy ujawnione zostały ukryte wcześniej  usterki lub praca wykonana była niezgodnie ze sztuką budowlaną, powinno się złożyć u wykonawcy reklamację.
Wykonawca zaś powinien usterkę naprawić.
Tak to powinno wyglądać.
Tymczasem rzeczywistość jest inna: czasem fachowcy obiecują naprawę i nie odbierają więcej telefonu, inni wykręcają się, że to nie oni popełnili błąd, jeszcze inni wzruszają ramionami mówiąc, że „gwarancja do bramy a za bramą się nie znamy”.
Są to oczywiście przypadki skrajne, patologiczne, nie można wszystkich mierzyć jedną miarą, ale by uniknąć tego ryzyka, możesz zrobić kilka prostych rzeczy.

1 – Umowa
Podpisywanie umowy na wykonanie usługi powinno być dziś standardem. Niestety nadal zdarzają się fachowcy, który pracują tak, jak 30 lat temu, gdy załatwiano wszystko na przysłowiową „gębę”.
Wzory umów dostępne są w internecie, ale takie podstawowe dane, jakie powinna zawierać to:
– dane inwestora i wykonawcy
– zakres prac, które mają być wykonane (najlepiej szczegółowo opisane w załączniku) oraz określenie kto dostarcza towar (inwestor czy wykonawca)
– ustalona cena i kwota zaliczki
– termin i czas wykonania usługi (z marginesem błędu szczególnie, gdy dotyczy prac zależnych od warunków atmosferycznych)
– warunki gwarancji
Pamiętaj, że każda umowa, nawet napisana odręcznie podlega przepisom cywilno-prawnym, chroniącymi zarówno zleceniodawcę jak i zleceniobiorcę.

2. Zaufanie do fachowca
Najlepszy fachowiec to taki z polecenia znajomych, a jeszcze lepiej, jeżeli widzieliśmy jego prace. W dobie mediów społecznościowych łatwo wymieniać się opiniami o wykonawcach, zadawać pytania na grupach tematycznych itd. Fajnie, gdy fachowiec ma swoją stronę z galerią zdjęć i możliwością wystawiania opinii.
A gdy  już przyjedzie na pomiary i wycenę, a ty poczujesz nić porozumienia, to już połowa sukcesu.

3. Prosty projekt
Ustalanie wymiarów „na oko” to nie jest najlepszy pomysł. Określ dokładnie gdzie ma stać muszla klozetowa, na jakiej wysokości ma być przełącznik i czy bateria prysznicowa ma być naścienna czy nablatowa, jaki kolor mają mieć panele czy rynny i tak dalej.
Naszkicuj prosty projekt z wymiarami lub zaznacz ołówkiem na ścianie punkty dla ciebie istotne. Proste metody są najlepsze!

4. Nadzorowanie etapów pracy
Zaglądaj czasem do wykonawcy i sprawdzaj, ile pracy już wykonał, jak idą postępy i czy nie pojawiły się niezgodności z ustaleniami. Dużo prościej jest zrobić poprawki zaraz po ich wykryciu.
Czasem pojawiają się też nowe pomysły lub komplikacje, co warto przedyskutować na bieżąco z wykonawcą.*

*Rozmowa to podstawa! Jeśli nie będziesz mówił wykonawcy swoich uwag i sugestii, to on się nie domyśli 🙂 Druga sprawa – słuchaj wykonawcy. Jeśli mówi, że czegoś się nie da zrobić, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak jest.

5. Oględziny przed rozliczeniem
Każdy remont się kiedyś kończy i przychodzi moment rozliczenia. Ale zanim to nastąpi, warto poprosić o pomoc w odbiorze kogoś zaufanego.
Jeśli okaże się, że są jakieś niedoróbki, błędy, niezbędne poprawki, spisz wszystko na kartce i przedstaw wykonawcy.
Ustalcie, w jakim terminie wykonawca zrobi poprawki, ewentualnie dogadacie się co do rabatu, jeśli pewne rzeczy są nienaprawialne.

6. Na co zwracać szczególną uwagę?
Każdy remont jest inny, więc wyliczenie w kilku punktach, na co zwrócić uwagę, jest trudne.
Po krótce – najważniejsze jest, by prace były wykonane zgodnie z umową, zgodnie ze sztuką budowlaną i na dobrych materiałach.
Weź miarkę i pobierz najważniejsze dla ciebie wymiary, sprawdź czy drzwi są zamontowane prawidłowo, czy okna się zamykają, sprawdź czy gniazda i łączniki działają, zobacz czy spłuczka nie kapie a w ścianie nie ma dziury. W przypadku prac dekarskich sprawdź szczelność dachu polewając do sowicie wodą, czy blacha nie była gięta na kolanie. Przy remoncie tarasu, sprawdź spadki i tak dalej.

Jeśli nie jesteś w stanie sam zrobić takiego odbioru, masz wątpliwości czy praca jest wykonana rzetelnie, nie jesteś przekonany, czy użyto dobrego materiału, skonsultuj się z kimś, kto się na tym zna!

Jeśli jesteś z powiatu pabianickiego, możemy przyjechać na oględziny, ocenić pracę i pomóc ci ustalić, jakie poprawki wykonawca musi zrobić (lub tylko rozwiać twoje wątpliwości).

Masz pytania? Napisz e-mail na adres:
Program@blachbud.pl
Cena usługi zależy od zakresu prac i odległości do pokonania.

W dzisiejszych czasach każdą złotówkę ogląda się trzy razy, zanim się ją wyda, więc ważne jest, by pieniądze wydane na remont, były dobrze wydane a inwestycja sprawiała mieszkańcom satysfakcję.

Pamiętaj, że oględziny wykonanej pracy to nie to samo co odbiór budowlany 🙂