Czym się różni impregnat od lakierobejcy? Przedmioty z drewna, czy to meble, elementy elewacji, płot czy altana, wszystkie wymagają odpowiedniej konserwacji, by służyć latami, wyglądać estetycznie i nie ulegać zniszczeniu. Istnieje kilka sposobów, by utrzymać drewno w dobrej kondycji. Mnogość produktów na sklepowych półkach sprawia, że zdezorientowani Klienci pytają nas, co najlepiej zastosować: impregnat czy lakierobejcę?

Impregnat do drewna marki Drewnochron
Drewnochron
Jaka jest różnica między tymi produktami, skoro oba stosuje się do drewna, zabezpieczają powierzchnię i nadają kolor? Wbrew pozorom różnica jest bardzo duża.

Impregnat, jak sama nazwa wskazuje, impregnuje drewno czyli wchłania się w głąb struktury, zabezpiecza przed szkodnikami i owadami, grzybami i pleśnią, a także przed ciemnieniem i warunkami atmosferycznymi. Stosuje się go wyłącznie na surowe drewno (gładkie heblowane lub nieheblowane), niemalowane wcześniej lub malowane preparatami o tym samym przeznaczeniu. Zastosowanie impregnatu na powierzchnię niechłonną spowoduje, iż nie wniknie on w strukturę tylko będzie się rozlewał, tworzył zacieki i plamy. Chyba, że powierzchnię mocno się przeszlifuje papierem ściernym.

Zastosowanie jest wszechstronne, ale przede wszystkim sam impregnat (np. drewnochron) używa się do konstrukcji drewnianych takich jak altany, pergole, podsufitki, płoty, belki itp.

Impregnat można zakupić w kilkunastu wersjach kolorystycznych, bo ma też on przeznaczenie dekoracyjne. Niestety jest mniej trwały niż preparaty powłokowe takie jak lakierobejca czy lakier. Zdarza się, że powierzchnia pomalowania nawet trzema warstwami impregnatu, potrafi po dwóch latach wypłowieć.

Lakierobejca jest produktem powłokowym. Oznacza to nic innego, jak tworzenie trwałej i odpornej na warunki atmosferyczne powłoki. Stosuje się ją na powierzchnie gładkie, heblowane, czyli przede wszystkim meble ogrodowe, belki dekoracyjne, elewacje i itp.

Zarówno impregnat, jak i lakierobejca mają funkcję dekoracyjną i chronią powierzchnię przez warunkami atmosferycznymi. Niestety lakierobejca nie chroni drewna przed owadami czy grzybami. Upraszczając – jest to kolorowy lakier, z lekko połyskliwym wykończeniem, podkreślającym rysunek drewna, trwale je zabezpiecza przede wszystkim przed wodą / wilgocią. Aplikacja wymaga dwóch warstw, aczkolwiek pojedyncza czasami wystarczy, pod warunkiem użycia… impregnatu jako gruntu.

Jeśli chcesz mieć piękne, trwałe i dobrze zabezpieczone drewno, te dwa produkty się uzupełniają.

Impregnat stosuje się jak grunt (zmniejsza chłonność i zużycie lakierobejcy) a lakierobecję na wierzch, dla zabezpieczenia przed wodą i trwałego efektu.

Czyli jeśli masz dylemat, czy użyć impregnatu czy lakierobejcy – użyj obu 🙂

Similar Posts