Czym uszczelnić obróbkę blacharską?

Jednym z najczęstszych powodów powstawania przecieków w dachu są źle wykonane obróbki blacharskie lub źle zgrzana do nich papa termozgrzewalna. Czym można szybko uszczelnić obróbkę blacharską, bez używania specjalistycznego sprzętu?

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie gęstej, lepkiej masy dekarskiej o właściwościach uszczelniających i klejących. Produkty takie jak DEN BIT-U masa szpachlowa czy podobne, są proste w użyciu, nie wymagają posiadania specjalnego sprzętu ani umiejętności. Wystarczy zwykła szpachelka i zapoznanie się z etykietą, gdzie znajdziesz informacje, jak przygotować podłoże, ile schnie masa itd. Nakłada się ją dość grubo tak, by wypełniła szczeliny. Jest praktycznie od razu wodoodporna i nie wymaga osłaniania przed deszczem do czasu utwardzenia.

Możesz tez użyć masy w tubie, którą aplikuje się z użyciem wyciskacza. Kauczuk dekarski marki Den Braven czy specjalistyczny uszczelniacz dekarski marki Soudal mają dobrą przyczepność zarówno do blachy, jak i do ceramiki czy papy. Ich atutem jest wybór kolorów pasujących do popularnych pokryć dachowych (brąz, czerwień ceglasta, czarny, bezbarwny). Stosując je trzeba pamiętać, że szczelina, którą się uzupełnia nie powinna być większa niż 5mm.

Jest jeszcze inne rozwiązanie w postaci taśmy dekarskiej. Samoprzylepna taśma dobrze przylega do papy, blachy i betonu. Zabezpiecza łączenia obróbek blacharskich, ale nie jest dobrym rozwiązaniem na duże szczeliny. Świetnie się sprawdza na pofalowanych, nierównych powierzchniach. Dostępna w różnych szerokościach (od 7,5cm do nawet 30cm). Dostępne kolory to srebrny, brąz, grafit i ceglasty.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie łatach dach lub masz lęk wysokości, skorzystaj z usług fachowca.

Jak znaleźć dobrego fachowca? O tym przeczytasz TUTAJ.

masa szpachlowa do dachów Den BIT-U
masa szpachlowa do dachów Den BIT-U

Similar Posts