Robisz mały remont, odświeżasz ławkę, okno a może malujesz dziecku domek dla lalek? Zastanawiasz się jakiej farby użyć,  w sklepach jest tyle produktów, że nie wiadomo w czym wybrać! Pomogę Ci dokonać wyboru!

Wybór pomiędzy farbą olejno-ftalową  lub akrylową nie jest wyborem pomiędzy „dobrym” a „złym” produktem, lecz dopasowaniem produktu do potrzeb i oczekiwań!

Zacznijmy od tego, czym jest farba typu emalia?

Emalia w skrócie jest produktem tworzącym jednolitą, gładką, trwałą i wodoodporną powłokę. Ma za zadanie zdobić ale i chronić malowaną powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi, zapobiegają powstawaniu rdzy itd. Na rynku dostępnych jest wiele emalii: chlorokauczukowe,  nitro, poliwinylowe itd. ale te najpopularniejsze, stosowane uniwersalnie na drewno lub metal, to emalie olejne (olejno-ftalowe lub ftalowo-alkidowe) lub akrylowe.

Różnią się one składem chemicznym ale i oczywiście właściwościami fizycznymi.

emalie-powiększenie tabeli

W załączonej tabeli porównałam oba produkty: na kolor błękitny zaznaczone są największe zalety tych produktów.

Podsumowując:

Co łączy obie farby? Możliwość stosowania zarówno na drewno jak i metal (po użyciu odpowiednich środków gruntujących np.na rdzę), zalecana jedna lub dwie warstwy, odporność na wilgoć i detergenty (zmywalność).

Emalia akrylowa jest szybkoschnąca, bezzapachowa, hypoalergiczna i ekologiczna.

Idealnie nadaje się do stosowania we wnętrzach, do mebli dziecięcych, w miejscach, gdzie krótki czas schnięcia ma znaczenie (by nikt się nie pobrudził, korytarze, ościeża) lub gdzie są zwierzęta. Paleta kolorów bardziej rozbudowana o pastele, niż w przypadku farb olejnych. Praca z farbą akrylową jest szybka i przyjemna, a do umycia narzędzi wystarczy zwykła woda,

Emalia olejna zaś może schnie  o wiele dłużej i ma drażniący zapach, ale tworzy trwalsze powłoki (bardziej odporne na zarysowania oraz wodę i promienie UV), zabezpiecza powierzchnie trwałą powłoką. Kolorystyka prosta, często oparta na palecie RAL. Wymagają rozcieńczalników do mycia narzędzi a ewentualne chlapnięcia czy zacieki są ciężkie do usunięcia – pamiętaj więc o odpowiednim zabezpieczeniu otoczenia!

Odwiedź nasz funpage na facebook!

Share this Post